صفحه اصلی / اخبار/ استان مرکزی / برگزاری آيين تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك

برگزاری آيين تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك


برگزاری آيين تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك

آيين تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري به همت كانون وكلاي دادگستري استان مركزي، با حضور جمعي از مسئولان اجرايي، اعضاي هيئت مديره كانون وكلاي دادگستري مركزي و كانون وكلاي دادگستري استان اصفهان، نماينده مردم اراك در مجلس شوراي اسلامي، رئيس كل دادگستري استان مركزي، معاونان و مشاوران استاندار مركزي و جمعي از وكلا، كارآموزان وكالت و خانواده‌هاي آنان در اراك برگزار شد.

رئيس هيئت مديره كانون وكلاي دادگستري استان مركزي در اين همايش با گراميداشت 7 اسفند سالروز تصويب قانون استقلال وكلاي دادگستري در سال 1331 گفت: اين قانون يك نقطه عطف در تاريخ حقوقي ايران به شمار مي‌رود و به همين مناسبت 7 اسفند به عنوان روز وكيل نامگذاري شده است.

عبدالوهاب شهبازي در ادامه سخنان خود با تقدير از حسن همكاري و تعامل دستگاه قضايي استان با كانون وكلاي دادگستري گفت: در سايه تعاملات مثبت رياست كل دادگستري استان، همكاري‌هاي اين كانون با دستگاه قضايي روز به روز در حال توسعه و تحكيم بيشتر است.

وي با اشاره به خدماتي كه كانون وكلاي دادگستري استان ارائه مي‌كند، گفت: ارايه خدمات مشاوره‌اي رايگان در محاكم عمومي، شوراهاي حل اختلاف و ندامتگاه‌ها، قبول وكالت‌هاي معاضدتي براي افرادي كه توان مالي براي گرفتن وكيل ندارند و قبول وكالت تسخيري از جمله خدمات قابل ارايه توسط كانون وكلاي استان است و در همين راستا طي 11 ماه منتهي به اسفند امسال 720 مورد پرونده معاضدت حقوقي و كيفري توسط وكلاي استان تعهد و انجام پذيرفته است.

وي همچنين در بخش ديگري از سخنانش ضرورت توجه بيشتر به جايگاه وكيل و وكالت را در كشور مورد تاكيد قرار داد و خاطرنشان ساخت: روزآمد نمودن قوانين موجود در اين حوزه از ضروريات جدي است كه اميد مي‌رود با همكاري مجلس شوراي اسلامي محقق گردد.

شهبازي با بيان اينكه فرهنگ وكيل و وكالت در كشور ما هنوز به جايگاه بايسته خود دست نيافته است، تاكيد كرد: كار وكيل دفاع از جرم يا مجرم نيست بلكه وكيل از حقوق قانوني متهم در فرآيندهاي دادرسي تا صدور حكم و اجرا دفاع مي‌كند.

 

***********

عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مرکز در اراك:

حفظ استقلال وكيل و كانون وكلاي دادگستري مهمترين مطالبه وكلاي كشور است

عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مرکز گفت: حفظ و تحكيم استقلال وكيل و كانون وكلاي دادگستري به عنوان لازم و ملزوم يكديگر مهمترين مطالبه جامعه وكلاي كشور است.

دكتر مالكي كه در مراسم تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك سخن مي‌گفت با اشاره به اينكه بروزرساني قوانين در اين حوزه يك ضرورت جدي است، خاطرنشان كرد: شناسايي خلاء‌هاي موجود در قوانين وكالتي از مطالبات مهم جامعه وكلا به شمار مي‌رود و بهترين مرجع براي انجام مطالعات در اين زمينه كانون وكلاي دادگستري است.

وي تصريح كرد: شناسايي نيازهاي روز و تامين نيازهاي آينده جامعه در اين قانون بايد مورد توجه قرار گيرد.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: فراهم آوردن بستر اجتماعي براي اجباري شدن استفاده از وكيل در كليه دعاوي حقوقي و كيفري ضروري است.

دكتر مالكي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به سالگرد تصويب قانون استقلال كانون وكلاي دادگستري گفت: مبارزات و رشادت‌هاي مردان و زناني كه در سال‌هاي 1331 تا 1333 به پا خاستند و استقلال كانون وكلاي دادگستري را بنا نهادند در تاريخ اين كشور ماندگار است كه حضور شخصيت برجسته حقوقي مثل دكتر مصدق نقش مهمي در اين توفيق بزرگ داشت.

عضو هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مرکز ادامه داد: موكل حق دارد به عنوان يك شهروند از وكيل خود انتظار داشته باشد كه تمام واقعيت را درباره توانمندي‌هاي خود و وجوه پرونده به او بگويد، اسرار او را حفظ كند پرونده را به نحو احسن پيگيري و موكل را در جريان تمامي مراحل و پيشرفت‌هاي كاري قرار دهد.

وي افزود: رابطه بين وكيل و قاضي يك رابطه دوطرفه و دوجانبه است كه بايد نسبت به يكديگر رعايت شود.

دكتر مالكي خاطرنشان كرد: متاسفانه امروزه در نتيجه عملكرد ناصواب معدود افراد قاضي و وكيل، استقلال وكيل مورد خدشه قرار مي‌گيرد و البته اين امر در مورد قضات هم مصداق دارد.

وي ادامه داد: نمي‌توان انتظار داشت كه همه افراد در داخل يك صنف سالم و بدون تخلف عمل كنند و در همه اقشار و اصناف وجود افراد خاطي دور از انتظار نيست اما متاسفانه تخلف يك قاضي يا يك وكيل به تريبون‌ها كشيده مي‌‌شود كه اين امر جايگاه اين دو شغل حساس را مورد خدشه قرار مي‌دهد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه حرمت وكيل به دليل وكالت پرونده قتل زير سوال نخواهد رفت گفت: وكيل از جرم و عمل مجرمانه در پرونده دفاع نمي‌كند بلكه از حق موكل در فرايند و جريان دادرسي دفاع مي‌كند زيرا متهم به قتل نيز حقوقي دارد كه در فرايندهاي قضايي از جمله جلسه اول دادرسي، صدور راي و اعتراض به راي و غيره بايد رعايت شود. وكيل بايد در هر شرايطي با شرف و صداقت رفتار نموده و در راستاي سوگندي كه براي اجراي عدالت ياد كرده است حركت نمايد.

**********

 

رئيس كل دادگستري استان مركزي:

جایگاه وکیل کمک به اجرای عدالت در محاکم قضایی

رئيس كل دادگستري استان مركزي گفت: وكالت دفاع از حق است وكيل بايد ياري‌رسان دستگاه قضايي در اجراي عدالت باشد.

حجت‌الاسلام عبدالهي در آيين تحليف كارآموزان و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك افزود: انسان مترقي از ديدگاه قرآن كريم كسي است كه امانت‌ها را حفظ مي‌كند و به عهد و پيمان خود پايبند است. به جا آوردن مراسم تحليف توسط كارآموزان وكالت عهد و پيمان بستن با خدا براي حفظ امانت‌هايي است كه بر عهده آنان قرار مي‌گيرد و پايبند بودن بر اين عهد و پيمان به عنوان مهمترين ويژگي يك وكيل ضرورتي هميشگي است.

حجت‌الاسلام عبدالهي خاطرنشان كرد: حفظ امانت‌ها در قالب حفظ حقوق خداوندي است.

وي ادامه داد: اينكه بعضا چنين مطرح مي‌شود كه وكيل بايد تحت هر شرايطي بتواند حرف موكل خود را به كرسي بنشاند، ديدگاه غلط و مطرودي است و جايگاه وكيل كمك به اجراي عدالت در محاكم قضايي است. تا نهادينه شدن فرهنگ وكالت در كشور فاصله زيادي داريم و بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي لازم صورت پذيرد.

 

***********

حجت‌الاسلام هاشمي مشاور استاندار مركزي:

استقلال وكيل و كانون وكلا پاسداشت حقوق انساني است

مشاور استاندار مركزي گفت: اجراي عدالت مهمترين عامل رشد، تعالي و توسعه جامعه است.

حجت‌الاسلام هاشمي در مراسم تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك با بيان اين مطلب افزود: خداوند متعال در قرآن كريم مي‌فرمايند پيامبران را با بينات و كتاب و ميزان فرستاديم تا مردم را به قسط و عدل دعوت كنند و در آيات و روايات متعدد و فراوان بر ضرورت اجراي عدالت در جامعه تاكيد شده است كه اين امر بيانگر اهميت اجراي عدل در قوام و استواري جوامع است.

وي ادامه داد: در نظام جمهوري اسلامي نيز كه بر پايه فرامين ديني و اسلامي شكل گرفته است، برقراري عدل و عدالت جايگاه ويژه‌اي دارد و مسئولان ارشد كشور همواره بر آن تاكيد كرده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: استقلال قوه قضاييه و قضات در قانون اساسي جمهوري اسلامي مورد تاكيد قرار گرفته و همين نشان دهنده اهميت اجراي عدالت در جامعه اسلامي است. در چنين فضايي رعايت استقلال وكيل نيز يك ضرورت جدي است و در حقيقت استقلال وكيل و كانون وكلاي دادگستري زمينه‌ساز اقامه عدل، توسعه عدالت و پاسداشت حقوق انساني است.

وي تصريح كرد: استقلال قاضي و وكيل به عنوان يك قانون مترقي مهمترين عامل دفاع از حقوق انسان‌هاست.

0 نظر برای “ برگزاری آيين تحليف كارآموزان وكالت و جشن استقلال كانون وكلاي دادگستري در اراك

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.