صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / برقراری سامانه احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب بانکی

معاون اجتماعی دادگستری تهران خبر داد

برقراری سامانه احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب بانکی


برقراری سامانه احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب بانکی

جعفر برداره معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران با اشاره به برقراری سامانه احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب بانکی گفت: عدم احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب منجر به صدور دسته چک به نام اشخاص بی خبر و بی‌گناه، توسط افراد جاعل و کلاهبردار می‌شود که سالانه تعداد زیادی از این افراد بی‌گناه به سبب عدم احراز هویت، تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرند.

 

وی گفت: این موضوع باعث بازداشت آنها و باعث افزایش جمعیت کیفری زندان‌ها و بعضا منجر به محکومیت کیفری یا حقوقی این افراد می‌شود و مالباختگان نیز به علت سوء استفاده افراد جاعل و کلاهبردار از هویت آنها برای همیشه از استیفای حقوق خود محروم می‌مانند.

 

این مقام قضایی گفت: به منظور پیشگیری از وقوع این جرم، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران از سال 1391 با برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان سازمان ثبت احوال کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موفق به برقراری ارتباط الکترونیکی بین بانک‌ها و سامانه الکترونیکی ثبت احوال شده است. بنابراین موجبات تطبیق متن و عکس کارت ملی افتتاح کننده حساب با سوابق موجود در سامانه ثبت احوال فراهم شده است.

 

برداره ادامه داد: بر این اساس در صورتی که کارکنان بانک‌ها به ادعای عدم دسترسی به اطلاعات، خواهان برائت خود از اتهاماتی مانند معاونت در جعل و استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری و سایر اتهامات دیگر شوند، صرفاً به منظور فرار از مسئولیت است.

 

وی اظهار کرد: برقراری این سامانه به معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های استان تهران و روسای محترم دادگاه‌های عمومی بخش استان تهران اعلام شده است تا از طریق روسای کلانتری‌ها و مراجع انتظامی حوزه قضایی خود به کلیه روسای بانک‌های حوزه قضایی کتباً ابلاغ کنند.

 

معاون اجتماعی دادگستری استان تهران بیان کرد: در صورت عدم مطابقت هویت افتتاح کننده حساب و معرفان وی، با سوابق موجود در سامانه الکترونیکی ثبت احوال از قبیل مطابقت عکس با چهره افتتاح کننده حساب و مشخصات مندرج بر روی کارت هویتی ارائه شده با سوابق سجلی، از افتتاح حساب جلوگیری خواهد شد.

 

برداره گفت: این امر می‌تواند موجبات تعقیب کیفری نامبردگان و عندالزوم محکومیت به مجازات قانونی شخص مرتکب و مرتبطین وی شود و در نتیجه از افتتاح حساب با هویت جعلی و صدور دسته چک به نام اشخاص بی خبر، توسط افراد جاعل و کلاهبردار جلوگیری به عمل آید.

 

0 نظر برای “ برقراری سامانه احراز هویت متقاضیان افتتاح حساب بانکی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.