صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / بررسی انتقادات نسبت به اعطای پروانه وکالت به قضات بازنشسته

بررسی انتقادات نسبت به اعطای پروانه وکالت به قضات بازنشسته


بررسی انتقادات نسبت به اعطای پروانه وکالت به قضات بازنشسته

رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس گفت که نظرکارشناسان در مورد اعطای پروانه وکالت به قضات بازنشسته در جریان بررسی لایحه وکالت مورد توجه قرار خواهد گرفت.

اللهیار ملکشاهی با اشاره به انتقادات برخی وکلا و حقوقدانان نسبت به پیش‌بینی اعطای وکالت به قضات بازنشسته در لایحه وکالت اظهار کرد: فعلا این لایحه در دستور کار مجلس قرار نگرفته اما قطعا ما در زمان بررسی این لایحه ضمن  دعوت از کارشناسان نظرات آن‌ها را در این باره اخذ خواهیم کرد.

وی افزود: کمیسیون قضایی و حقوقی در جریان بررسی لایحه وکالت با استماع انتقادات و پیشنهادات وکلا، حقوقدانان و کارشناسان نسبت به تصمیم گیری در مورد مواد مختلف لایحه اقدام خواهد کرد.

ابوترابی:

لزوم استفاده از مزیت قوانین بین المللی آب های سرزمینی برای مصادره کشتی های آمریکایی

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در آبهای سرزمینی موجود در قوانین بین المللی در زمینه عبور و مرور بی ضرر تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم، می توانیم کشتی های آمریکایی را مصادره کنیم.

ابوالفضل ابوترابی در خصوص روابط حقوقی بین ایران و آمریکا، اظهار داشت: آمریکا در عرصه قضائی وارد ستیز با جمهوری اسلامی ایران شده و ایران نیز مقداری پول و اموال در خارج از کشور دارد که با دیپلماسی و لبخند زدن، قطعا این مبارزه حقوقی را می بازیم. نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکا و کانادا پیش غراول مصادره و توقیف اموال جمهوری اسلامی در خارج از کشور هستند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سایر کشورها نیز به دنبال این هستند تا به بهانه های تروریستی ، از اموال جمهوری اسلامی ایران به نفع خود استفاده کنند.

ابوترابی متذکر شد: اگر بخواهیم در این عرصه به پیروزی برسیم، باید با جدیت وارد این زمینه شویم. همانگونه که با بازداشت جیسون رضائیان 7/1 میلیارد دلار به ما پول دادند.

وی افزود: در ازای جیسیون رضائیان پرونده ای که از سال 57 تا حالا مفتوح بود را مبادله کردیم. به این موضوع دیپلماسی عزتمندانه می گویند، اگر این دیپلماسی را در پیش گیریم می توانیم در مقابل این جنگ حقوقی بایستیم.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در آبهای سرزمینی موجود در قوانین بین المللی در خصوص عبور و مرور بی ضرر را با تصمیمی که در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ کرده ایم اجرا کنیم، می توانیم کشتی های آمریکایی را مصادره کنیم و از این راه ماهی حدود 50 میلیون دلار از آمریکایی ها به دلیل فروش تسلیحات غیر مجاز به صدام و شیمیایی شدن جانبازان مطالبه کنیم.

 

هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین اعلام کرد؛

مغایرت یک مصوبه هیأت وزیران با قانون

هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، در بررسی مصوبات قوه مجریه، ۶۷ مصوبه را تأیید و تنها یک مصوبه را مغایر با قانون اعلام کرد.

در جلسات هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین از تاریخ 24 خرداد تا 4 مرداد ماه سال جاری از مجموع 68 تصویب نامه دولت، تعداد 67 مصوبه عدم مغایر و یک مصوبه به شرح ذیل مغایر قوانین شناخته شد، مغایرت مصوبه ذیل به دولت ابلاغ گردید.

تصویب نامه هیات محترم وزیران به شماره 34106/ت52814ک مورخ 24/3/1395، موضوع "اشتغال به کار چهار نفر افراد بازنشسته در دستگاه های اجرایی"، "با قطع نظر از ذیل اصل 138 قانون اساسی که مصوبات کمیسیون های متشکل از چند وزیر را پس از تایید رئیس جمهور لازم الاجرا می داند، بر اساس ماده واحده قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان" -مصوب 20/2/1395- و ابلاغ آن به تاریخ 4/3/1395 به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری ممنوع شده و بنا به تصریح تبصره 5 ذیل ماده واحده، ماده 41 "قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت"- مصوب 1384- نسخ شده است.

بنابراین متن مصوبه مذکور یعنی مصوبه وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک، مبنی بر مجاز دانستن به کارگیری 4 نفر از بازنشستگان در دستگاه های اجرایی، چون پس از منسوخ شدن ماده 41 قانون الحاق و ابلاغ آن به دولت به تایید رئیس جمهور رسید، از این حیث که تایید مقام مذکور، موخر بر تاریخ تصویب، ابلاغ و لازم الاجرا شدن قانون مورد اشاره می باشد، مغایر قانون است.

نوروزی:

شکایت به دادگاه‌های بین‌المللی برای بازپس‌گیری ۲میلیارد دلار پروسه‌ای زمان‌بر است

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است دادگاه های‌های بین‌المللی تحت سلطه آمریکا هستند که به راحتی نمی‌توان با شکایت به آنها نتیجه گرفت لذا باید دولت و مجلس تدبیری بیاندیشند که آنها از ابتدا چنین احکامی صادر نکنند. حسن نوروزی با بیان اینکه اموال بلوکه شده ایران از سوی امریکا، در حقیقت اموال مردم است، گفت: 2میلیارد دلار مصادره شده ایران از سوی آمریکا مربوط به شرکت ملی نفت ایران است که باید گفت این دارایی در اصل مربوط به ملت ایران است چنانچه بنیاد علوی نیز مربوط به دولت نیست.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر بتوانیم از ظرفیت های حقوقی خود به خوبی استفاده کرده و در مسیر درست حرکت کنیم می توانیم 2 میلیارد دلار خود را پس بگیریم که در این زمینه کارشناسان حقوق بین الملل وزارت خارجه می توانند کارگشا باشند.

وی در ادامه تأکید کرد: متأسفانه دادگاه های بین المللی نیز تحت سلطه آمریکا هستند لذا دولت و مجلس باید به گونه ای عمل کنند که از قبل جلوی این اقدامات گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات قضایی آمریکا علیه ایران از بعد از انقلاب آغاز شده و تا هم اکنون ادامه دارد چنانچه بارها به بهانه های واهی و اثبات نشده اموال ایران در خارج از کشور را مصادره کرده اند.

ابوترابی:

اصلاح قانون انتخابات باید در قالب لایحه صورت گیرد نه طرح

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بر لزوم اعمال تغییرات در زمینه نظارت بر انتخابات تاکید کرد.

ابوالفضل ابوترابی در خصوص لزوم تهیه لایحه جامع قانون انتخابات، اظهار داشت: اصلاحاتی که بر قانون انتخابات کشور انجام شد در شورای نگهبان است و در صورت تایید توسط این شورا، تبدیل به قانون می شود.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در اواخر مجلس نهم این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لایحه ای هنوز در خصوص قانون جامع انتخابات اعلام وصول نشده است.

ابوترابی با بیان اینکه قانون انتخاباتی که در حال حاضر در انتخابات ها اجرا می شود، به اصلاح نیاز دارد، نتذکر شد: اصلاح قانون انتخابات در کشور ضروری است.

وی با بیان اینکه اگر لایحه ای در این زمینه تهیه شود، بسیار کارشناسانه تر هستند، افزود: کشور به لایحه جامع قانون انتخابات کشور نیاز دارد. قانون انتخابات الکترونیکی و شفاف سازی هزینه کاندیداها باید در لایحه جامع قانون انتخابات دیده شوند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: مرجع نظارتی در انتخابات شوراها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند و در سایر حوزه ها نیز مراجع نظارتی که در حال حاضر هستند نیاز به اصلاحاتی دارند.

ابوترابی گفت: اصلاحات باید گسترده تر باشد و قطعا فراتر از موضوعات قانون انتخابات الکترونیکی و شفاف سازی هزینه انتخابات است.

 

0 نظر برای “ بررسی انتقادات نسبت به اعطای پروانه وکالت به قضات بازنشسته

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.