صفحه اصلی / اخبار/ وقایع اتفاقیه / برجام تنها هدف دولت نبود

حسن روحانی:

برجام تنها هدف دولت نبود


برجام تنها هدف دولت نبود

 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری مجلس گفت: عده‌ای به دنبال این هستند که بیان کنند دولت تمام تمرکز خود را روی برجام گذاشته بود این در حالی است که طرح چنین مسائلی منطبق بر واقعیت نیست.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر حسن روحانی در جمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه اظهار داشت: وارد یک دوران مهم به نام انتخابات شده‌ایم، همه انتخابات‌ها برای ما اهمیت دارد به خصوص این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها که به صورت همزمان برگزار می‌شود، اهمیت مضاعفی دارد. رئیس جمهور بیان کرد: این انتخابات در یک شرایط بسیار مهمی واقع می‌شود؛ باید توجه داشت که مردم در سال‌های 90 و 91 دچار یأس و سردرگمی بودند و نمی‌دانستند کشور به چه سمتی می رود، در عرصه خارجی موضوعاتی مانند اختلاف با سایر کشورها مطرح بود و نمی‌دانستند باید برای روزهای سخت و حتی جنگ آماده شوند یا خیر. وی افزود: در عرصه داخلی نیز بدهی‌های عظیم به بانک‌ها، بانک مرکزی، بخش خصوصی، بخش‌های خصولتی وجود داشت. شرایط تورم نیز کم نظیر بود زیرا در گذشته تورم حدود 46 درصدی کمتر اتفاق افتاده بود علاوه بر این‌ها رکود و رشد منفی بسیار بالا نیز مشکلاتی را به وجود آورده بود، در ابتدا گمان می‌کردیم رشد منفی 5 درصد است ولی بعد از محاسبه متوجه رشد منفی 6.8 درصدی شدیم.

روحانی با بیان اینکه در آن زمان روابط با دنیا قطع شده بود، گفت: در اوایل سال 92 و پیش از آغاز دولت یازدهم یک دستگاهی مدعی بود می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند و نفت را به فروش برساند که فروش نفت را بر عهده آن دستگاه قرار داده بودند. بعد از استقرار دولت یازدهم از این دستگاه سوال کردیم که آیا نفت را فروخته‌اید یا خیر که آنها پاسخ دادند نفت به فروش رفته و به زودی پول‌های آن می آید. وی با بیان اینکه در ماه‌های اولیه پاسخ تیم های کارشناسی در حوزه‌های هسته‌ای، اقتصادی، کشاورزی و نفت و گاز برای حل مشکلات منفی بود، گفت: از آقای ظریف برای امکان حل مشکلات و خروج از ذیل بند 7 منشور و لغو قطعنامه‌های شورای امنیت سوال کردم که ایشان پاسخ دادند بعید است زیرا تاکنون در تاریخ سابقه چنین اتفاقی وجود نداشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیش از دست یافتن به توافق ژنو با تیم اقتصادی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دادیم تا تورم از 45 درصد به 35 درصد کاهش یابد، ادامه داد: دست یافتن به مرحله ای که در زمینه گندم خودکفا باشیم ساده نیست ، در این دولت تراکتورسازی‌های داخل را تقویت کردیم و در زمینه واردات تراکتور، کمباین و کود نیز اقدامات مثبتی انجام شد. فلسفه انتخابات تقویت امید و اعتماد ملی است زیرا لازم است که مردم بیشتر به نظام معتقد شوند تا بتوانیم معضلات را حل و به سمت پیشرفت حرکت کنیم. روحانی ضمن انتقاد از رقابت‌های ناصحیح  درعرصه انتخابات گفت: شما نمایندگان می‌توانید بهترین قضاوت را نسبت به شعارهای انتخاباتی داشته باشید زیرا بر اقتصاد، برنامه و بودجه مسلط هستد. در عرصه انتخابات اراده خدا  را هر چه که باشد می‌پذیرم و امیدوارم منافع مردم تأمین شود. روحانی با بیان اینکه هدف از برگزاری انتخابات افزایش سرمایه‌های اجتماعی است، گفت: مردم باید بدانند که خواست‌های آنها برای اداره حکومت مورد توجه بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در انتخابات نباید اعتماد عمومی لطمه بخورد، بیان کرد: شرایط ما فوق‌العاده است و در سطح جهانی شرایط از 3 سال پیش سخت‌تر شده، نمی‌گوییم آنهایی که از حاکمیت آمریکا کنار رفتند، دوست ما بودند بلکه همه آنها از یک جنس هستند و دشمن جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند.

روحانی با بیان اینکه یکی از مظاهر قدرت کشور صندوق انتخابات است، متذکر شد: از شما خواهران و برادران نماینده خواهش می‌کنم در این چند روز باقی مانده از همه مردم برای حضور در انتخابات دعوت کنید، در این انتخابات حدود 55 میلیون واجد شرایط داریم که باید تلاش کنیم تا حداقل 40 میلیون نفر از واجدین شرایط پای صندوق‌های رأی حضور یابند، در انتخابات گذشته 73 درصد از واجدین شرایط شرکت داشتند که اگر در این دوره به 80 درصد برسد مایه خوشبختی است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این دوره نیز همانند سابق خواهان حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی هستند، گفت: رهبری معظم انقلاب دعوت از همه مردم برای شرکت در انتخابات را به من نیز تکلیف کردند زیرا عقل و امنیت ملی اقتضاء می‌کند مردم پای صندوق‌های رأی حضور یابند. وی افزود: سال گذشته در جلسه‌ای به برخی از دوستان گفتم که هنوز برای کاندیداتوری در انتخابات تصمیم نگرفته‌ام که این موضوع به اطلاع آیت الله هاشمی رفسنجانی رسیده بود.

روحانی گفت: در جلسه‌ای آیت الله هاشمی از من پرسیدند شما برای حضور در انتخابات بعدی شک دارید؟ و بعد ایشان یک ساعت استدلال کردند و نتایج عدم حضور اینجانب در انتخابات را تشریح کردند. آیت الله هاشمی گفت اگر در انتخابات حاضر نشوید وضع بدتر از قبل می‌شود. رئیس جمهور با بیان اینکه صندلی ریاست جمهوری چیزی جز زحمت روز و بی‌خوابی شب ندارد، گفت: اگر خداوند توفیق خدمت به مردم بدهد پاداش خوبی برای این سختی‌ها است.

0 نظر برای “ برجام تنها هدف دولت نبود

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.