صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / بدون شاهد چگونه ادعای خود را در دادگاه اثبات کنیم؟

بدون شاهد چگونه ادعای خود را در دادگاه اثبات کنیم؟


در بسیاری از موارد جرائمی که رخ می‌دهد، بدون حضور شهود است و یا اگر شاهدی هم وجود داشته باشد، گاه حاضر به ادای شهادت در دادگاه نیست. در اینگونه موارد که دادگاه نیاز به شهادت شهود پیدا می‌کند، شاکی چه می‌تواند بکند؟ آیا قانونا راه دیگری برای اثبات ادعای شاکی در دادگاه وجود دارد؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.

درباره روش اثبات ادعا در شرایط فقدان شاهد، پرسش این است:
سلام 5 ماه پبش، سر سند ماشین که برادرم نمی داد، ازش کتک خوردم. همون لحظه شکایت کردم. مدارک پزشکی قانونی هم دارم. دادگاه ازم شاهد میخواد. برای توهین و فحاشی هم شکایت کردم، چون شاهد نداشتم، تبرئه شد. الان چیکار کنم؟

پاسخ:
مسئله قابل توجه اين است كه شهادت شهود از جمله ادله إثبات ادعا مي باشد؛ اما  تنها روش اثباتِ ادعا نیست و شما مي توانستيد در راستاي إثبات ادعاي خود به ساير طرق اثبات، استناد نماييد که یکی از آنها درخواست قسم دادن طرف شکایت شماست.

از طرفي در رابطه با ضرب و شتم در صورت آسيب، پزشك قانوني صرفا ميزان و شدت آن رأ مشخص مي نمايد و اثبات اين امر كه إيراد ضرب و جرح از ناحيه چه کسی رخ داده است، بر عهده مدعي مي‌باشد که در آن مورد هم می‌توانستید درصورت فقدان شهود، از روش قسامه(قسم دادن)، امارات، تحقیق محلی و... استفاده کنید.

 

0 نظر برای “ بدون شاهد چگونه ادعای خود را در دادگاه اثبات کنیم؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.