صفحه اصلی / اخبار/ دفتر خانه / الكترونيكي شدن دفاتر ثبت اسناد از اول تيرماه

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد:

الكترونيكي شدن دفاتر ثبت اسناد از اول تيرماه


رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از حذف دفاتر ثبت كاغذي و الكترونيكي شدن آنها در سراسر كشور خبر داد.

احمد تویسرکانی در نشست خبری اين سازمان، ضمن تشریح عملکرد سازمان ثبت اسناد در سال 1394 عنوان کرد: وظایف متعددی بر عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و ثبت رسمی نقش مهمی در کاهش مناقشات و امنیت اقتصادی ایفاء می کند و با به کار گیری راهبردهایی در حوزه اداری به سرعت در حال تبدیل به سازمانیه شیوه نوین است.

وی با اعلام اینکه در سال گذشته، 72 میلیون و 444 هزار و 399 خدمت به مردم ارائه دادیم، گفت: 88 درصد این خدمات به صورت الکترونیکی بوده و در سیستم کاداستر با رشد چهار درصدی در حوزه صدور اسناد مالکیت تعداد 31 میلیون و 29 هزار و 202 ثبت اسناد مالکیت را داشتیم.

کاهش 16 درصدی ثبت سند رسمی

رییس سازمان ثبت اسن باد و املاک کشور ادامه داد: در سال گذشته 13 میلیون 521 هزار و 419 سند رسمی ثبت شد که به دلیل رکود اقتصادی حاکم با کاهش 16 درصدی مواجه بودیم.

تویسرکانی با اشاره به میانگین ثبت اسناد رسمی به میزان 75 درصد در کمتر از یک روز گفت: توسعه روش های نوین و خروج سازمان از سازمانی سنتی دستاوردهای بسیاری دارد و در سال گذشته اسناد مربوط به حوزه وکالت و بیع با 44 و 28 درصد بیشترین اسناد ثبتی را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: 2 میلیون و 585 هزار و 989 معامله وسیله نقلیه ثبت شد و از مجموع اسناد ثبتی 18 درصد مرتبط با اشخاص حقوقی و دولت بود و در سال 93 45 هزار و 903 سند مالکیت مرتبط با اتباع خارجی ثبت کردیم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام آماری از ثبت ازدواج و طلاق اظهار کرد: در سال 94 در ثبت وقایع ازدواج و طلاق 673 هزار و دو واقعه انجام شد که در مقایسه با سال 93 با کاهش 6 درصدی رو به رو بود.

تویسرکانی تعداد طلاق های ثبت شده در سال گذشته با یک درصد افزایش نسبت به سال 93 را 164 هزار و 912 طلاق اعلام و افزود: در تحلیل ازدواج ها می توان گفت که 38 درصد ازدواج ها در مردان 25 تا 29 سال و بیشتر در رده سنی ازدواج در زنان 20 تا 24 سال بوده و بیشترین طلاق ها نیز در میان مردان در رده سنی 30 تا 34 سال به میزان 24 درصد بود و رده سنی زنان طلاق با 23 درصد مابین سن 25 تا 29 سال بوده و از منظر تحصیلات نیز 67 درصد ازدواج ها در مردان افرادی با مدرک تحصیلی دیپلم و کمتر از دیپلم بوده و خانم ها در همین سطح تحصیلی 65 درصد در ازدواج ها را شامل شده است.

وی ادامه داد: بررسی تحصیلات زنان و مردان طلاق نشان می دهد که 68 درصد مردان تحصیلات دیپلم و کمتر از دیپلم دارند و این میزان در مورد زنان طلاق شامل 65 درصد زنان است و شش درصد ازدواج ها در سال 94 طلاق در سال اول زندگی را رقم زده و ثبت کردند و 11 درصد طلاق ها در 20 سال اول زندگی مشترک در سال 94 اتفاق افتاد و موضوع 62 درصد مهریه ها سکه طلا بود و 56 درصد آنها تعدا  کمتر از 114 عدد و 37 درصد بین 115 تا 500 سکه و هفت درصد مهریه ها از نوع موضوع سکه با تعداد 501 تا هزار سکه و دو درصد از مهریه ها نیز بیش از هزار سکه در سال 94 ثبت شده است.

رشد يك درصدي ثبت شركتها در سال 94 نسبت به سال 93

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ارائه آمار ثبت شرکت ها در سال 94 بیان کرد: 55 هزار و 687 شرکت تجاری در سال گذشته ثبت شد و رشد یک درصدی در مقایسه با سال 93 داشت و خوشبختانه با اصلاح فرآیند ثبت شرکت ها شاهد بهبود فضای کسب و کار بودیم و طبق آمارهای بانک جهانی سازمان ثبت در بین دیگر دستگاههای ذیربط سازمان ثبت در بهبود فضای کسب و کار رتبه اول  را به خوداختصاص داد و با ایجاد بانک اسامی شرکت ها و در دسترس عموم بودن آن شرایط ثبت شرکت ها بسیار تسریع شده است.

تویسرکانی با بیان این مطلب که برای اشخاص حقوقی و دستگاه ها شناسه حقوقی ایجاد می کنیم، گفت: در سال 94 در مجموع 47 میلیون و 695 هزار و 917 خدمت به اشخاص حقوقی کشور ارائه دادیم و در حوزه مالکیت معنوی سه هزار و 49 اختراع در سال 94 ثبت شد و رشد هفت درصدی داشت و در همین رابطه 16 هزار و 909 علامت تجاری ثبت شد که با رشد 3 درصدی در مقایسه با سال 93 مواجه بوده همچنین طرح های صنعتی نیز با رشد 23 درصدی منجر به ثبت چهار هزار و 241 علامت صنعتی شد و با توجه به فراهم شدن ثبت بین المللی علائم صنعتی با دریافت 3 هزار و 756 اظهارنامه مربوط به درخواست ثبت بین المللی علائم تجاری مواجه بودین و این میزان نیز با رشد 24 درصدی مواجه بود.

در رتبه بندی سازمان جهانی مالکیت،جزء پنج کشور برتر دنیا در حوزه ثبت اختراع هستيم

وی ادامه داد: از نظر سرعت ثبت اختراع به رشد دو رقمی 18.5 درصدی رسیدیم و در رتبه بندی سازمان جهانی مالکیت جزء پنج کشور برتر دنیا در حوزه ثبت اختراع قرار گرفتیم.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه در سال 94 این سازمان بالغ بر 26 هزار بازرسی از ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی انجام داده، گفت: تعداد بازرسی ها نیز در این سال در مقایسه با سال 93 رشد 10 درصدی داشته است.

وی از اجرای 115 هزار و 688 پرونده در حوزه ثبت اسناد رسمی خبر داد و افزود: 66 درصد این اجرائیات مربوط به مهریه و 14 هزار و 476 فقره در حوزه بدهکاران ممنوع الخروج بوده است که از این میان شش هزار   899 پرونده با پرداخت بدهی رفع ممنوع الخروجی شدند و در این میان با اجرای پرونده بدهکاران بانکی 41 هزار و 506 میلیارد ریال مطالبات معوق بانک ها وصول شد و این میزان در مقایسه با سال 93 شش درصد رشد داشته است.

اجرايي شدن قانون كاداستر از تيرماه

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اجرایی شدن بخشی از قانون کاداستر از تیر ماه سال جاری خبر داد و گفت: طبق ابلاغیه مقام معظم رهبری در اجرای سیاست های برنامه توسعه از ابتدای تیر ماه و همزمان با آغاز هفته قوه قضاییه دفاتر دست نویس در دفترخانه های ثبت اسناد و املاک کشور به کلی جمع آوری و دفاتر الکترونیکی جایگزین آنها می شود و به طور کلی دفتر اسناد رسمی کاربری خود را تغییر می دهد.

حذف شش ميليون خدمت كاغذي در سازمان ثبت با الکترونیکی شدن دفاتر ثبت اسناد

تویسرکانی عنوان کرد: الکترونیکی شدن دفاتر ثبتی و حذف کاغذ در ثبت اسناد موجب حذف حدود شش میلیون خدمت کاغذی در سازمان ثبت اسناد و املاک می شود که خود زمینه صفر شدن جعل اسناد کاغذی و بی نیازی از چاپ 90 میلیون کاغذ در چاپخانه دولتی را به دنبال دارد.

وی ثبت ازدواج موقت در سال 94 را 168 مورد اعلام کرد و در ادامه گفت: طبق قانون حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت الزامی نیست و این میزان ثبت به دلیل شرایط حقوقی و موقعیت افراد ضرورت داشته است که در همین موضوع در سال قبل از آن 215 ازدواج موقت ثبت شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین 34.4 درصد از طلاق های سال 94 را به دلیل عدم تفاهم اخلاقی عنوان کرد و گفت: 4.2 درصد از طلاق ها نیز مربوط به اعتیاد یکی از زوجین، 8.5 درصد با علت ترک منزل یکی از زوجین و 13.7 درصد طلاق نیز به مداخله نا به جای خانواده ها زوجین در زندگی‌ها مربوط است.

 

0 نظر برای “ الكترونيكي شدن دفاتر ثبت اسناد از اول تيرماه

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.