صفحه اصلی / اخبار/ خوزستان / اعتبار آراء قضایی در گروه استقلال وکیل

اعتبار آراء قضایی در گروه استقلال وکیل


منصور شکیبا نائب رئیس کانون وکلای دادگستری استان خوزستان
اعتبار آراء قضایی در گروه استقلال وکیل

استقلال وکیل به معنای آزادی وکیل از مداخلات ناروا است. لازمه تحقق این هدف، شمول مفهوم استقلال به ترتیبات و تنظیمات سازمانی است که می تواند مانع ورود چنین فشاری به وکلا شود. به این دلیل، استقلال کانون وکلا به عنوان مرکز تصدی تمامی امور و شئون حرفه وکالت باید تضمین گردد.

حفظ جایگاه و استقلال وکلا موجب تحقق حقوق شهروندی، تقویت اعتبار نظام و آراء قضایی در مجامع بین المللی می‌شود .حق دفاع یکی از شاخص‌های اصلی حقوق شهروندی و وجود دموکراسی است و اگر وکلا مستقل نباشند عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی زیر سوال می رود  و هدف از ارائه لایحه جامع وکالت و اصلاح آن کمک به استقلال وکلاست تا بتوانیم به درستی از حقوق شهروندان در فضایی آرام و آزاد دفاع کنیم.

در  ایران حفظ استقلال دستگاه قضایی، نیروی نظامی، دستگاه قانون گذاری واجب و مهم است و در کنار آن وکیل هم باید از همین استقلال برخوردار باشد تا بتواند با جسارت کامل از حق موکل خود دفاع کند تا حقی ضایع نشده و حقوق شهروندی محقق شود. به‌واقع  منظور از استقلال داشتن وکلا به معنای آزادی کامل این گروه نیست بلکه داشتن اختیار عمل و جسارت برای احقاق حقوق شهروندی و تحقق دموکراسی است که این روند به عدالت اجتماعی، تقویت جایگاه نظام اسلامی در عرصه های بین المللی هم کمک می کند.

برای دفاع شایسته از موکلان لازم است اطلاعات حقوقی وکلا به روز باشد و ضمن آشنایی با همه امور مرتبط حتی از مسائل حقوقی دیگر کشورها مطلع باشند تا بتوانند دفاع شایسته ای از موکل خود داشته باشند. باید پذیرش و تربیت وکیل به صورت هدفمند از سوی کانون به صورت کارشناسی صورت گیرد تا هم اشتغال وکلا دچار خدشه نشود و هم بتوان با حفظ استقلال و جایگاه وکلا خدمات مناسبی را به مردم ارائه کرد.

 

0 نظر برای “ اعتبار آراء قضایی در گروه استقلال وکیل

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.