صفحه اصلی / اخبار/ دفتر خانه / اخبار حقوقی ثبت

اخبار حقوقی ثبت


 

محسنی‌اژه‌ای عنوان کرد:

اقدام نیروی انتظامی در ثبت سند خودرو،مقدماتی است نه حقوقی

 معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اختلافات نیروی انتظامی و سازمان ثبت مبنی بر ثبت سند خودرو گفت:‌ هنگامی که اختلاف در برداشت از قانون باشد دو راه وجود دارد که یکی این است که از قانونگذار تفسیر بخواهند؛ بعضی از معاملات الزام به ثبت دارد، برخی هم الزام به ثبت ندارد. آن مواردی که قابل ثبت باشد اگر ثبت نشود اختلاف به وجود می آورد. اختلافی بین نیروی انتظامی و سازمان ثبت وجود دارد؛ آن کاری که نیروی انتظامی انجام می‌دهد یک عمل مقدماتی است نه حقوقی. اگر در دفاتر افراد اسناد لازم به ثبت را ثبت نکنند به مشکل بر می خورد؛  چرا که ثبت نیروی انتظامی کافی نیست.

 

تویسرکانی:

قانونگذار ثبت معاملات را به نیروی انتظامی واگذار نکرده است

تویسرکانی گفت: قانونگذار برای نیروی انتظامی بحث پلاک گذاری خودرو را تکلیف کرده است، هیچ گاه قانونگذار ثبت معاملات را به نیروی انتظامی واگذار نکرده است و این کار نیروی انتظامی موجب بی نظمی در ثبت اسناد رسمی خواهد شد.

 تویسرکانی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات ثبت معاملات خودرو گفت: آنچه ما توصیه می کنیم توسعه ثبت رسمی در کشور است هر چه میزان سیاست‌های ما در این راستا افزایش یابد نزاع‌ها کمتر خواهد شد و مراجعه به دادگاه‌ها کاهش خواهد یافت. درباره معاملات خودرو قانون به صراحت اعلام کرده است که ثبت در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

 وی بیان کرد: اگر در دفاتر ثبت اسناد رسمی معامله ای انجام شد و پس از آن دعوایی به وقوع پیوست، طرفین دعوا ملزم به رعایت سند هستند و سند رسمی که در دفاتر ثبتی ثبت شده است در حکم دادنامه دادگاه است.

رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور اظهار داشت: آن چیزی را که قانونگذار برای نیروی انتظامی تکلیف کرده بحث پلاک گذاری خودرو است. هیچ گاه قانونگذار ثبت معاملات را به نیروی انتظامی واگذار نکرده است و این کار نیروی انتظامی موجب بی نظمی در ثبت اسناد رسمی خواهد شد. اگر اسناد دردفاتر ثبت شود آن سند لازم الاجرا خواهد بود.

 

واکنش رئیس کانون سردفتران به اظهارات سردار مهری؛ پلیس مردم را به کار غیرقانونی تشویق می‌کند

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در واکنش به اظهارات اخیر سردار مهری رئیس پلیس راهور ناجا که ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی را هزینه غیرضروری و سیر مراحل اداری اضافی خوانده است گفت: متعجم چطور پلیس، مردم را به کار غیرقانونی تشویق می‌کند.

محمدرضا دشتی اردکانی اظهار کرد: واقعاً متعجبم آقای مهری که خودش یکی از ضابطان بزرگ قانون است، چطور مردم را به یک کار غیرقانونی ترویح می‌کند در حالی که انتظار می‌رود همه مجری قانون باشند.

 رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با اشاره به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی افزود: مسئولان دستگاه قضایی از رئیس قوه‌قضائیه تا همه مسئولان، این ماده قانون را خوانده و همه بر این هستند که نقل و انتقال خودرو باید توسط دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

 وی با بیان اینکه نقض کردن قانون درست نیست گفت: اگر پلیس مشکلی در قانون می‌بیند باید به مجلس شورای اسلامی مراجعه کند تا تعیین تکلیف شود.

 دشتی‌اردکانی با بیان اینکه طبق قانون موجود، مردم برای نقل و انتقال خودرو و تنظیم سند رسمی باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند، افزود: پلیس راهور باید قانون را برای مردم تعیین کند یا مجلس شورای اسلامی؟ پلیس که نباید قانون را تفسیر کند.

 رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: از شرایط ذاتی دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت، انتقال اسناد منقول و غیرمنقول است. اینکه پلیس بیاید و چنین حرفی بزند، کار درستی نیست و ما باید مردم را به رعایت قانون ترویج کنیم. طبق ماده 29 قانون، کاملاً مشخص است که برای تعویض پلاک، مردم باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه و برای انتقال اسناد، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

 دشتی اردکانی گفت: پولی که پلیس بابت نقل و انتقال و به اسم تعویض پلاک از مردم می‌گیرد، پول بسیاری زیادی در سبد اقتصادی خانوارهاست. نیروی انتظامی الان بابت تعویض پلاک 80 هزار تومان می‌گیرد که 50 هزار تومان بابت پلاک و 30 هزار تومان نیز بابت پست است و این رقم بسیار بالایی است. شما ببیند در طول روز چه تعداد ماشین تعویض پلاک می‌شود؟

 رئیس کانون سردفتران و دفتریاران درباره هزینه نقل و انتقال خودرو در دفاتر گفت: حق‌التحریر نقل و انتقال خودرو در دفترخانه‌ها بستگی به نوع خودرو از 25 تا 100 هزار تومان است در حالی که برای پلیس، پراید و پورشه فرقی نمی‌‌کند و همان 80 هزار تومان را می‌گیرد.

 دشتی اردکانی درباره شکایتی که برخی سردفتران از دستورالعمل پلیس کردند و دیوان عدالت شکایت آنها را وارد نداسته است گفت: اصلاً چنین چیزی نیست و اگر مدارکی دارند که دیوان چنین رأی دارد، ارائه دهند. از پلیس درخواست دارم آن دستورالعمل را منتشر کند تا ببینیم چه هست.

ابوترابی:

 نیروی‌ انتظامی در نقل و انتقال خودرو خلاف قانون عمل می‌کند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک را مرجع ثبت مالکیت خودرو دانست و گفت: نیروی انتظامی در این زمینه خلاف قانون عمل می‌کند.

ابوالفضل ابوترابی درخصوص مشکلات ثبت مالکیت خودرو، گفت: قانون مربوط به مالکیت و نقل و انتقال خودرو اصلاح شده اما متاسفانه در خصوص ثبت مالکیت خودرو مردم همچنان بلاتکلیف هستند بدین شکل که راهنمایی و رانندگی معتقد بر سندیت برگه سبز بوده و تاکید دارد که برای نقل و انتقال نیازی به ثبت در دفاتر اسناد نیست.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کردن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک موظف به ثبت سند تمام دارایی افراد اعم از منقول و غیرمنقول است، تصریح کرد: در قانون ثبت، سازمان ثبت اسناد و املاک مکلف به ثبت تمام مالکیت‌ها شده است.

وی افزود: سوءمدیریت فعلی سبب بروز اختلاف نظر میان مسئولان نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد و املاک شده است در حالیکه قانون وظایف هرکدام را مشخص کرده است.

ابوترابی با یادآوری برگزاری جلسه‌ای از سوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با مسئولان مذکور، گفت: متاسفانه علی‌رغم تاکید قانون، نیروی انتظامی خلاف قانون عمل می‌کند در حالیکه باید برای رهایی مردم از بلاتکلیفی، به قانون تمکین کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مورد ثبت مالکیت‌ خوردو  قانون صریح و روشن است بنابراین نیازی به تصویب قانون جدید نیست که با تقویت نظارت مجلس، باید نیروی انتظامی مجاب به اجرای قانون شود.

0 نظر برای “ اخبار حقوقی ثبت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.