صفحه اصلی / اخبار/ دفتر خانه / اخبار ثبت

اخبار ثبت


 

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری مطرح کرد:عدم دریافت کد رهگیری از مشاورین املاک

رئیس دیوان عدالت اداری در ارتباط با تکذیب خبر حذف کد رهگیری گفت: لزوم دریافت کد رهگیری برای مشاورین املاک از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شده و رای صادره لازم‌الاجراست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدجعفر منتظری»، از ابطال مصوبه دریافت کد رهگیری خبر داد و گفت: در پی ابطال بندهای 5 و 6 مصوبه كد رهگیری سازمان امور مالیاتی از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، لزوم دریافت این کد برای مشاورین املاک برداشته شد.


وی تصریح کرد: این مصوبه از سوی دیوان عدالت اداری باطل شده و رای صادره برای همه لازم‌الاجراست.


رئیس دیوان عدالت اداری در پایان خاطر نشان کرد: این رای به زودی در روزنامه رسمی کشور چاپ و رسمیت پیدا می‌کند.


گفتنی است؛ حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور با تکذیب خبر حذف کد رهگیری قراردادهای املاک گفت: کد رهگیری حذف نشده و ضرورت دریافت آن مصوبه هیات وزیران است.

 

////////////////////////////////////////////

 

کلاهبرداری های میلیاردی در ساخت و سازوپیش فر وش آپارتمان

يک مقام قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد درباره کلاهبرداری های میلیاردی از طریق ساخت و ساز و پیش فروش واحدهای آپارتمانی با توسل به شگردهای مختلف هشدار داد.

قاضی «سیدهادی سبحانی» با اشاره به این که آگاهی شهروندان از حق و حقوقات قانونی و آشنایی آنان با شگردهای مختلف کلاهبرداری می تواند نقش بسیار موثری در پیشگیری از وقوع جرم داشته باشد،گفت: بررسی محتویات پرونده های کلاهبرداری در دادسرا بیانگر آن است که برخی افراد با علم و اطلاع از این که توانایی ساخت واحدهای آپارتمانی را ندارند، با صاحب  زمین و یا ملک کلنگی وارد معامله می شوند تا به صورت اشتراکی به ساخت و ساز اقدام کنند اما پس از تخریب ملک، هیچ گونه عملیات اجرایی را آغاز نمی کنند و تنها با وعده های واهی طوری رفتار می کنند که طرف مقابل در تنگناهای مالی و روحی قرار گیرد و ملک را با قیمت بسیار نازل و حتی به صورت اقساطی در اختیار آنان بگذارد.

وی اضافه کرد: حتی در یکی از پرونده های مطروحه، فرد متهم به کلاهبرداری، پس از آن که مالکان زمین را در فشار قرار می دهد، از طریق برادرش ملک را از آنان خریداری و در قبال آن، چک های بلامحل صادر می کند و بدین ترتیب سعی می کند قرارداد اولیه ساخت و ساز را ملغی جلوه دهد و از سوی دیگر نیز با چند فقره چک بلامحل، ملک مذکور را طی یک قرارداد به تصرف خود در می آورد.


قاضی «سبحانی» همچنین با اشاره به تصویب آیین نامه اجرایی قانون پیش فروش ساختمان نیز که در تاریخ 93.3.7 به تصویب رسید، خاطرنشان کرد: برخی افراد با سوءاستفاده از خلاءهای قانونی که قبلا در این رابطه وجود داشت، به شیوه های متقلبانه متوسل شده اند و قراردادهای پیش فروش آپارتمان را در دفاتر اسناد رسمی ثبت نکرده اند و در واقع بسیاری از موارد قانونی مانند رعایت اصول اولیه درباره مشخصات کلی ساختمان، حضور مهندس ناظر، استعلام از اداره ثبت و پروانه ساختمانی را نادیده گرفته اند که رعایت نشدن همین موارد، آن هم با توسل به شگردهای متقلبانه، رکن اصلی وقوع جرم است.


قاضی شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شهروندان توصیه کرد: هرچند ضمانت های اجرایی و تکالیف طرفین معامله در قانون و آیین نامه اجرایی پیش فروش ساختمان پیش بینی شده است اما شهروندان باید هنگام خرید این گونه املاک، هوشیار باشند و تحقیق کافی را درباره ملک مذکور به عمل آورند، چرا که یکی از شرایط اصلی تنظیم قرارداد پیش فروش این است که مهندس ناظر دارای پروانه، پایان عملیات پی ساختمان را تأیید کند، در غیر این صورت تنظیم هرگونه قرارداد قبل از اتمام عملیات پی ساختمان ممنوع است.

وی تصریح کرد: طبق ماده 19 آیین نامه پیش فروش ساختمان، هرگونه تبلیغ و انتشار آگهی از طریق رسانه های گروهی و یا نصب در اماکن باید با ذکر مشخصات کامل و با مجوز قانونی از وزارت راه و شهرسازی باشد، بنابراین شهروندان فریب تبلیغات واهی را نخورند و به این موارد توجه کنند.

قاضی «سیدهادی سبحانی» همچنین به ماده 22 قانون پیش فروش ساختمان اشاره کرد و افزود: طبق این ماده قانونی، شهرداری ها مکلفند هنگام صدور پروانه ساختمان، برای هر واحد شناسنامه فنی مستقل با ذکر مشخصات کامل،ملحقات و سایر حقوق با شماره مسلسل صادر کنند و به متقاضی ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: مشاوران املاک نیز به طور مستقیم نمی توانند در این رابطه قراردادی تنظیم کنند و آن ها نیز به موجب ماده 24 قانون باید طرفین معامله را برای تنظیم سند رسمی به یکی از دفاتر اسنادرسمی هدایت کنند.

این مقام قضایی با تأکید بر این که مطالعه قانون توسط شهروندان هنگام خرید ملک بسیار ضروری است، افزود: محتویات بسیاری از پرونده های کلاهبرداری نشان می دهد، برخی مجرمان واحدهای پیش فروش را به چند نفر فروخته اند، در حالی که هر یک از خریداران از این امر اطلاعی نداشتند، بنابراین تنها راه پیشگیری از افتادن در دام کلاهبرداران، آگاهی کامل از شرایط واگذاری و تحقیق کافی از طریق مراجع ذی صلاح است و حتی واگذاری واحدهای پیش فروش به افراد دیگر نیز با تصریح ماده 17قانون، بدون رضایت همه خریداران ممنوع است.

///////////////////////////////

فقدان سند رسمی مهار ساخت و سازهای غیرمجاز را دشوار کرده است

رئیس کمیسون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر ملارد گفت: اکثر املاک شهر ملارد به خصوص در منطقه سرآسیاب فاقد سند رسمی است و با توجه به قولنامه‌ای بودن آن مهار ساخت‌وسازها دشوار شده است.

محبوب اکبری رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر ملارد با اشاره به معضل ساخت و سازهای غیرمجاز به عنوان یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهری این منطقه اظهار داشت: ساخت و ساز غیرمجاز باید در دو بخش حریم و محدوده به صورت جداگانه بررسی شود زیرا در نقاط حریم متولی برخورد با چنین تخلفاتی بهداری‌ها، شوراهای روستایی و ... هستند اما در نقاط محدود که عمدتا شامل نوحی مرکزی و داخلی شهر می‌شود جلوگیری از ساخت  و ساز های غیر قانونی بر عهده شهرداری است.

  وی افزود: در محدوده شهر و در مناطقی که مقرر است بنایی به صورت غیرقانونی از پایه صفر آغاز شود برخوردها جدی است تا می‌توانیم بگوییم وقوع چنین تخلفاتی بسیار اندک است و تنها در شرایط استثنایی که از دید و رصد شهرداری پنهان بماند چنین مواردی رخ می دهد.

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر ملارد در خصوص  تخریب  واحدهای غیر مجاز در صورت بروز تخلف افزود: تخریب چنین املاکی با تبعات و پیامدهای خاصی همراه است و اجرای حکم تخریب از سوی کمیسیون ماده 100 و دقت در عمل بسیار دشوار خواهد بود.

 اکبری گفت: تاکنون احکام تخریب بسیاری صادر شده اما در عمل امکان تحقق آن وجود نداشته و ندارد زیرا در ساختمانی که 10 خانوار ساکن هستند تخریب، تبعات غیر قابل پیش‌بینی به همراه خواهد داشت.

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر ملارد یادآور شد: در بسیاری از موارد ماموران شهرداری برای جلوگیری از تخلف ورود کرده‌اند اما با طرح شکایت مالک محکوم شده‌اند و این یکی از مشکلاتی است که باید تدابیر لازم برای رفع آن اندیشیده شود.

 

0 نظر برای “ اخبار ثبت

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.