صفحه اصلی / اخبار/ کانون مرکز / اجباری شدن وکالت و نام گذاری هفتم اسفند در تقویم به نام روز وکیل خواست وکلاست

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز

اجباری شدن وکالت و نام گذاری هفتم اسفند در تقویم به نام روز وکیل خواست وکلاست


اجباری شدن وکالت و نام گذاری هفتم اسفند در تقویم به نام روز وکیل خواست وکلاست

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در شصت و چهارمین مراسم جشن استقلال کانون وکلا و روز وکیل پیش از سخنرانی رئیس رئیس جمهور گفت: حق دفاع، حقی شخصی، صنفی و گروهی نیست بلکه حق اجتماعی و حق طبیعی است که به همه افراد تعلق دارد؛ بنابراین حق دفاع حق ذاتی است.

وی با تاکید براینکه فرشته عدالت دو بال دارد و با یک بال امکان پرواز نیست، ادامه داد: قضاوت از آن حکومت و دفاع از آن شهروندان است و صرف داشتن حق دفاع، بدون آن که استقلال داشته باشد، بی‌ثمر است. حسین آبادی تاکیدکرد: استقلال حق دفاع و تضمین حق، سبب اجرای درست قوانین می شود و در جوامعی که تضمین حق دفاع دارند، کمتر قانون شکنی اتفاق می‌افتد. وکلا به عنوان وسیله ای برای دفاع از مردم و شهروندان به عنوان موضوع این حق، جبهه واحد دارند و اگر وکلا درخواست استقلال دارند، از زبان شهروندان، ملت و موکلین است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به این که نهاد دیرپای وکالت صدمات و لطمات زیادی دیده و هجمه های زیادی به کانون وکلا شده است درباره فعالیت موسسات حقوقی تاکید کرد: جای تاسف دارد که موسسات حقوقی بدون رویه و ضابطه، بدون در نظر گرفتن صلاحیت اشخاص، ثبت شده و فعالیت می کنند و مشکلاتی ایجاد شده که سخنگوی قوه قضائیه نیز نسبت به این موضوع اعتراض دارد و این موسسات را موجب فساد می داند.

حسین آبادی درباره آزمون وکالت نیز گفت: متاسفانه جذب و پذیرش دانشجوی حقوق و افزایش دانشکده های حقوق باعث شده تا فارغ التحصیلان این رشته بیش ازحد نیاز وجود داشته باشند و همه انتظاردارند که کانون وکلا زمینه اشتغال آنان را فراهم کند که در این راستا کمپینی راه اندازی شده مبنی برحذف آزمون وکالت و این درحالیست که تعیین سهمیه آزمون و ظرفیت آزمون به موجب قانون است و مستند قانونی دارد.

حسین آبادی راه حل کاستن از اطاله دادرسی و دعاوی غیر تخصصی را اجباری شدن وکالت در دعاوی دانست و افزود: اگر وکالت در دعاوی اجباری شود، دانش آموختگان، بهترجذب می شوند و از سوی دیگر نیز بار کارهای دادگستری، کاهش یافته و حضور وکیل باعث می شود تا رویه قضائی ترقی پیدا کند و موجب رشد آراء معتبر قضائی شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با تاکید بر اجباری شدن وکالت دردعاوی گفت: مسئله اجباری شدن وکالت در دعاوی جدی گرفته شود چراکه خواست دیرینه وکلا است.

حسین آبادی درباره لایحه جامع وکالت نیزافزود: قرار شد تا اصلاحاتی در لایحه استقلال وکلا که 64 سال پیش تهیه شده است، انجام و برای بررسی این اصلاحات نیز مقرر شده گروهی از نمایندگان سه قوه به همراه کانون وکلا این اصلاحات را انجام دهند و البته در لایحه استقلال وکلا قوه قضائیه نظارت کافی دارد. درسند چشم انداز بیست ساله برامنیت قضائی تاکید شده است به مصوبه مجلس تشخیص مصلحت نظام نیز برای تامین شاغلان وکیل در مقام دفاع به وکیل مانند  قضات تصریح و افزود: اما در عمل متاسفانه این تامین برای برخی از همکاران ما رعایت نشده و همکارانی داریم که در زندان هستند.

حسین آبادی گفت: دکتر مصدق ملی شدن صنعت نفت و امضای لایحه استقلال وکلا را در کارنامه خود دارد و حسن روحانی رئیس دولت تدبیر و امید، مسئله برجام را که امیدواریم در کنار برجام، تضمین استقلال وکالت با لطف و همت ایشان ادامه یابد. کانون همه سعی و تلاش خود را برای آزادی مشروط برخی از همکاران خود داشته و با مقامات قضائی مکاتباتی را انجام که تاکنون بی نتیجه بوده است و از رئیس جمهور می خواهیم به عنوان مجری قانون اساسی اگر به این نتیجه رسیدید که حقوق اساسی این افراد رعایت نشده است، اقدامی در این زمینه برای رهایی آنان صورت گیرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه علی رغم نامهربانی هایی که به کانون وکلا می شود، وکلا در انجام وظایف خود هیچ کوتاهی نخواهد داشت، افزود: از رئیس جمهور درخواست داریم تا روز هفتم اسفند ماه در تقویم رسمی کشور با عنوان روز وکیل به ثبت برسد. در ادامه این برنامه فرش منقش به تصویر رئیس جمهور باردای وکالت به دکتر حسن روحانی تقدیم شد که با سپاس وی و تشویق وکلای حاضر در تالار بزرگ کشور همراه بود.

 

0 نظر برای “ اجباری شدن وکالت و نام گذاری هفتم اسفند در تقویم به نام روز وکیل خواست وکلاست

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.