صفحه اصلی / اخبار/ عدالتخانه / نظریه مشورتی/ آیا توهین پیامکی جرم محسوب می‌شود؟

آیا توهین پیامکی جرم محسوب می‌شود؟


پرسش

آیا کسی با تلفن همراه به شخص دیگری با اس ام اس توهین و حرف‌های زننده بنویسد آیا برای اوکیفرخواست می‌شود به دادگاه شکایت کرد یا نه ضمنا ازطریق دادگاه یا پلیس فتا لطفا راهنمایی کنید.


پاسخ:

 توهین به افراد از شایع ترین جرایم می باشد که مطابق قانون جرم و دارای مجازات است. بنابراین با توجه به کیفیت و نوع توهین، مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود، چه اینکه برخی مصادیق توهین مجازات هایی همچون اعدام را نیز در پی خواهد داشت.

علی ای حال باید بیان داشت که توهین علاوه بر اینکه به لفظ واقع می شود با عمل و رفتار زننده نیز محقق خواهد شد. بنابراین شخصی که مورد توهین واقع گردیده می بایست این امر را ثابت نماید. پس چنانچه توهین در فضای مجازی واقع شده یا به صورت پیامک، شخص می تواند به آنها برای اثبات وقوع توهین و مجازات نمودن توهین کننده استناد نماید.

لاجرم به منظور شکایت نمودن ضروری است تا با مراجعه به دادسرای مربوطه، شکایت کیفری خود با عنوان توهین را ثبت نمایید.

 

پرسش

من در یک پرونده تصادف 44 میلیون تومان از خانم راننده طلبکارم ، بیمه ماشینش بیمه توسعه بوده که در آستانه ورشکستگی است و بیمه ایران نیز تاکنون به جای آن دیه را پرداخت نکرده، اکنون سه سال از تصادف گذشته و در مراجعه حضوری من به دادسرا ، دادیار اجرای احکام میگوید چون آن خانم بیمه داشته دیگر خودش مسئولیتی در قبال پرداخت دیه ندارد و با این بهانه از اعمال قانون نحوه محکومیتهای مالی امتناع میکنند.


بنده خود تحصیلکرده رشته حقوقم و به نظر من قرارداد بیمه فقط بین بیمه گر و بیمه گذار اعتبار دارد (ماده 10 ق.م.) و ارتباطی به بنده ندارد و با توجه به پرداخت نشدن دیه از سوی بیمه و مضی مهلت قانونی مدیون (خانم راننده) به عنوان مدیون اصلی موظف به پرداخت بوده و گرنه باید قانون نحوه م.مالی اجرا شود. خواهشمند است در این خصوص راهنمایی فرمایید.

 

پاسخ

نظر شما صحيح است. شخصي كه در تصادف مقصر است، بايد ديه و خسارت را بدهد. اگر بيمه به هر دليل ندهد، بايد خودش پرداخت كند و سپس خودش به بيمه مراجعه كند و مشكلش را حل كند وعند الزوم بر عليه بيمه اقامه دعوا كند.

پرسش

به علت نشست آب از آپارتمان بالایی، سقف آپارتمان اینجانب در چند نقطه دچار تخریب شده است و هم اکنون نیز در بعضی نقاط آب بر روی سقف کاذب من جمع شده که احتمال تخریب دارد.
این مسئله از حدود 3 سال پیش شروع شده و هر از گاهی شدت می‌گیرد و در طول این 3 سال تذکرات مکرر و متعدد به مالک واحد فوقانی داده شده است که ترتیب اثر جدی نداده است و بعد از مدتی همین مسئله تکرار می‌شود. برای رفع مشکل در سقف تعمیرات جزئی انجام داده ام ولی خسارتها کاملا مشخص و پیدا است.
چند سوال؟
- به کجا باید شکایت کنم؟
- حتما باید وکیل بگیرم و او دادخواست را تنظیم کند یا شخصا میتوانم این کار را انجام دهم؟

پاسخ

در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت که شما همواره این امکان را خواهید داشت تا علاوه بر مراجعه به مراجع قضایی مبنی بر الزام همسایه به انجام تعمیرات اساسی و دفع ضرر از خود، خسارات وارده به خود را نیز بخواهید، چه اینکه همواره احتمال تخریب و فرو ریختن سقف و ورود خسارات بیشتر وجود خواهد داشت.
در ادامه باید بیان داشت که تنظیم دادخواست امری تخصصی است؛ بنابراین حتی الامکان تنظیم آنرا به متخصص امر بسپارید.

0 نظر برای “ آیا توهین پیامکی جرم محسوب می‌شود؟

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.