صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / آگاهی والدین و کودکان درباره آزارجنسی بچه‌ها

آگاهی والدین و کودکان درباره آزارجنسی بچه‌ها


آگاهی والدین و کودکان درباره آزارجنسی بچه‌ها

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: کودکان باید قدرت ابراز وجود و نه گفتن در مقابل آزارهای جنسی را بیاموزند و باید آموزش داده شوند تا در صورت آزار جنسی بدون ترس از تهدیدات، موضوع را به والدین و بزرگ ترهای خود بگویند.

حسین اسدبیگی افزود: والدین باید به کودکان آموزش دهند که موارد و مشکلات آزارهای جنسی خود را با بزرگ ترهای خود در میان بگذارند چرا که برخی گاهی از کودکان، سوءاستفاده و کودکان را تهدید می کنند که اگر به کسی خبر بدهی ، آبروی خانواده خواهد رفت یا اینکه خانواده او را مقصر خواهد دانست. این تهدیدات موجب می شود که متاسفانه گاهی سال ها تعرض به کودک ادامه یابد. کودکان باید آموزش داده شوند که کسی حق ندارد به نقاط خصوصی بدن آنان دست بزند و از آنان سوء استفاده کند چراکه در بسیاری از موارد ، تجاوز کامل اتفاق نمی افتد و سوء استفاده کنندگان از این طریق به اهداف شوم خود دست می یابند. نمایش بدن بزرگسال به کودک نیز یکی دیگر از موارد سوء استفاده جنسی به شمار می رود که طی آن فرد در اختلالی به نام 'بدن نمایی' اقدام به انجام این کار می کند و کودکان باید آموزش داده شوند که این موارد را نیز با بزرگ ترهای خود در میان بگذارند؛ آموزش ها در این زمینه به کودکان باید در سطح فهمشان باشد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: والدین نیز باید بدانند که سوء استفاده کنندگان جنسی از کودکان ، آدم های عجیب یا افراد غریبه نیستند بلکه متاسفانه اغلب سوء استفاده از کودکان توسط اشخاصی صورت می گیرد که خانواده آنها را می شناسد. آزاردهندگان جنسی کودکان حتی گاهی داخل خانواده هستند. والدین نباید کودکان را با کسی تنها بگذارند چراکه ممکن است سوء استفاده جنسی پیش بیاید ؛ ممکن است در 999 مورد اتفاقی نیفتد اما اگر حتی همان یک بار هم اتفاق بیفتد ، جبران ناپذیر خواهد بود. باید تمهیدات لازم برای نظارت و کنترل جدی بر کودکان در حضور دیگران نیز وجود داشته باشد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور پیش از این گفته بود که از دو هزار و 765 مورد گزارش شده کودک آزاری به مراکز حضوری اورژانس اجتماعی ، 80 کودک مورد سوء استفاده جنسی و 24 کودک هم مورد سوء استفاده جنسی و هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و تعداد پسر و دختر مورد سوء استفاده جنسی، برابر بوده به آن معنا که پسران نیز در معرض تهدید سوء استفاده جنسی قرار دارند.

به گفته وی، 11.2 درصد موارد اورژانس آسیب های اجتماعی گزارش شده به مراکز سیار اورژانس اجتماعی و هشت درصد موارد گزارش شده به خط تلفنی 123 را موارد کودک آزاری تشکیل می دهند. 2.3 درصد موارد گزارش شده کودک آزاری به خط تلفن 123 مربوط به کودک آزاری های جنسی بوده است.

0 نظر برای “ آگاهی والدین و کودکان درباره آزارجنسی بچه‌ها

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.