صفحه اصلی / اخبار/ دریچه / آشنایی با معروفترین دانشکده‌های حقوق جهان

آشنایی با معروفترین دانشکده‌های حقوق جهان


در صفحه دریچه شماره‌های گذشته صوراسرافیل به معرفی تعدادی از دانشکده‌های حقوق معروف جهان پرداختیم، که در این شماره نیز تعداد دیگری از این دانشکده‌ها، معرفی می‌شوند.

1- دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد (HARVARD LAW SCHOOL)

یکی از معتبرترین و معروف‌ترین دانشکده‌های حقوق در آمریکا، دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است که در شهر کمبریج ایالت ماساچوست قرار دارد. آمریکایی‌ها از این ایالت، به عنوان زادگاه کندی‌ها یاد می‌کنند. دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد که در سال  1817 تاسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های ایالات متحده آمریکا که از بدو تاسیس تاکنون فعالیتی مستمر داشته است، به حساب می‌آید.

این دانشکده در عین حال، بزرگترین دانشکده حقوق در سراسر آمریکا نیز محسوب می‌شود و برجسته‌ترین اساتید رشته‌های مختلف حقوق در آن تدریس می‌کنند. نکته در خور ذکر درباره این دانشکده، وسعت کلاس‌های درس آن است که حدود سه برابر کلاس‌های سایر دانشکده‌های حقوق در آمریکاست، به‌طوری که در دوره سه ساله کارشناسی دانشکده حدود 650 دانشجو در این کلاس‌های پروسعت به تحصیل می‌پردازند. بزرگترین کتابخانه کتاب‌های مرتبط با شاخه‌های مختلف علم حقوق دنیا نیز در دانشکده حقوق هاروارد قرار دارد.

طبق یکی از آمارهای سال‌های اخیر، تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشکده به حدود 20 هزار نفر بالغ می‌شود. تعداد دانشجویان دانشکده‌های حقوق دانشگاه یل(yale university)  ، دانشکده حقوق استانفورد (Stanford university) و دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو (Chicago university)، در مجموع در حد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است. سطح علمی بالا و تعداد زیادی فارغ‌التحصیلان حقوق از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد سبب شده تا درصد بالایی از مناصب دستگاه‌های قضایی، دولتی و سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آمریکا به فارغ‌التحصیلان این دانشکده اختصاص پیدا کند. طبق آمارها، حدود 95 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد در آزمون ورودی کانون‌های وکلا در سال 2015 قبول شدند و حدود 570 نفر از این قبول‌شدگان در شعب مختلف دادگاه عالی به کار مشغول شدند.

در حال حاضر حدود 234 نفر در دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد به تدریس اشتغال دارند. همان‌طور که ذکر آن رفت، تاریخ تاسیس دانشگاه هاروارد ایالت ماساچوست آمریکا، به سال 1817 بازمی‌گردد، اما پیش از آن دانشکده حقوق دیگری به نام دانشکده حقوق (WILLIAM & MARY LAW) در آمریکا تاسیس شده بود، که مدتی بعد با شروع جنگ‌های داخلی آمریکا تعطیل شد و نتوانست مانند دانشکده حقوق هاروارد به‌طور مستمر به فعالیت خود ادامه دهد.

دانشکده (WILLAIM & MARY LAW) تنها از سال 1920 فعالیت خود را از سر گرفت. سرسلسله موسسان دانشکده حقوق هاروارد، فرد ثروتمندی به نام (ISSAC ROYALLE) بود که به تجارت برده اشتغال داشت. او از مهاجران ساکن در ایالت ماساچوست بود که بعدها ساختمان مسکونی متعلق به او، به موزه تاریخ برده‌داری در شمال شرقی آمریکا تبدیل شد. ایساک رویال به دلیل اشتغال به تجارت خرید و فروش برده، شرایط احراز سمت ریاست دانشکده حقوق را نداشت و به همین سبب، به جای او زنانی به نام‌های النا کاگان (ELENA CAGAN) و مارتا مینو (MARTHA MINOW) این سمت را احراز کردند.

تا سال 1820 دانشکده حقوق با تنها یک عضو علمی فعالیت می‌کرد، تا آن که در سال 1829 یک استاد حقوق به نام جان اشمون (JOHN.N.ASHMUN) فرزند یکی از شخصیت‌های معروف آن دوران به نام الی پورتر آشمونASHMUN)  (ELI PORTER با قول پیشنهاد تدریس در دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد و متوقف کردن فعالیت دانشکده حقوق متعلق به خود به نام دانشکده (NORTHAMTON LAW SCHOOL) به همراه کلیه دانشجویان این دانشکده راهی دانشگاه هاروارد شد.

2- دانشکده حقوق دانشگاه یل(UNIVERSITY OF YALE)

دانشکده حقوق دانشگاه یل در شهر نیوهیون (NEW HAVEN) ایالت کانیکات آمریکا دانشکده نسبتا کوچکی است، اما به دلیل شیوه‌های بسیار سخت‌گیرانه گزینش دانشجو در این دانشکده، از نظر علمی به یکی از معتبرترین دانشکده‌های حقوق سراسر آمریکا تبدیل شده است.

دانشکده حقوق دانشگاه یل که در سال 1824 تاسیس شده، برای دوره کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد. دانشکده‌ حقوق دانشگاه یل به دلیل ویژگی‌ها و برجستگی‌های علمی آن از سوی نشریه معروف US NEWS & WORLD NEWS آمریکا، همه ساله به عنوان برترین دانشکده حقوق آمریکا رتبه‌بندی شده است.

فارغ‌التحصیلان رشته‌های حقوق و علوم سیاسی این دانشکده از بدو تاسیس تاکنون، مصدر سمت‌ها و مناصب مهمی در این کشور بوده‌اند که از جمله آنها می‌توان از جرالد فورد، رییس جمهور آمریکا در سال‌های دهه 1970 و بیل کلینتون رییس جمهور از حزب دموکرات در سال‌های دهه 1980 نام برد. خانم کلینتون، همسر بیل کلینتون نیز از فارغ‌التحصیلان همین دانشکده است.

کتابخانه این دانشکده موسوم به کتابخانه (LILIANLAW LIBRARY) دانشکده حقوق دانشگاه یل، یکی از پاتوق‌های دیرین بیل کلینتون با دوستان دوران تحصیلش از جمله هیلاری کلینتون بوده است. ویلیام هوارد تافت (WILLAIM HOWARD TAFT) استاد برجسته حقوق قانون اساسی دانشکده یل، تا سال 1921 این سمت را عهده‌دار بود. در واقع می‌توان گفت شمار قابل ملاحظه‌ای از مقامات برجسته دستگاه قضایی آمریکا، از فارغ‌التحصیلان این دانشکده بوده‌اند. 

0 نظر برای “ آشنایی با معروفترین دانشکده‌های حقوق جهان

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.