صفحه اصلی / اخبار/ ویژه جشن استقلال کانون وکلای ایران زمین / وکالت در خطر کالا شدگی!

برگزاری سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری اصفهان

وکالت در خطر کالا شدگی!


وکالت در خطر کالا شدگی!

ضرورت حفظ استقلال کانون وکلا و معضلات معیشتی وکلای جوان از برجسته‎ترین موضوعات مطرح شده در مراسم سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری  بود.

دکتر فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، سیستانی معاونت استانداری، گرجی‌زاده مدیرکل سازمان زندان‌ها، حسین آبادی رییس کانون وکلای مرکز، مدعوین مراسم سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری اصفهان بودند.

این مراسم با سخنرانی دکتر جعفری فشارکی رئیس کمیسیون کارآموزی آغازشد، ایشان ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین و وکلا درخصوص دغدغه امروز جامعه وکالت سخنانی را ایراد نمودند. جعفری با بیان اینکه زحمات بسیاری در حال و گذشته نسبت به استقلال کانون وکلا صورت گرفته و لایحه جامع وکالت نیز از دستور کار مجلس خارج گردیده لیکن مساله استقلال کانون وکلا همچنان مهمترین معضل پیش‌رو است.

ازدیگر مدعوین ، سیستانی معاونت استانداری استان اصفهان ضمن قدردانی از هیات مدیره و مدعوین حاضر درجلسه ، موفقیت روزافزون برای وکلا مسئلت داشت و به این نکته اشاره نمود که همه جوامع در همه زمان‌ها نیازمند وکیل بوده و مردم نیز براین امر آگاه گردیده‌اند.

معاون استاندار بر نقش بسیار مهم وکلا در صحنه‌های بین‌المللی درجهت احقاق حق تاکید نمود و به اقدامات راهگشای وکلای دادگستری درجهت پاسخ به دستور ریاست جمهوری آمریکا در خصوص ممنوعیت مهاجرت اشاره نمود. سیستانی در بخش دیگری از سخنانش، خواستار ارتباط و تعامل بیشتر وکلا با مسئولین دولتی شد و با اشاره به اینکه وکلا نیز دارای مشکلات اداری، صنفی و حقوقی هستند ارتباط تنگاتنگ با استاندار، مسئولین دولتی و سایر نهادها را گامی ضروری، در جهت رفع موانع و مشکلات نهاد وکالت دانست.

متعاقباً دکتر طیرانیان به ایراد سخنرانی پرداخت وی بیان داشت: با وجود این معضلاتی همچون لایحه جامع وکالت، امشب را باید غم وکالت بدانیم نه جشن وکالت.

طیرانیان در ادامه به وصف جوهری وکالت که همان "استقلال" است اشاره نمود و افزود استقلال وکیل به مثابه صلابت کوه است و همانگونه که اگر صلابت کوه را بگیرند تبدیل به تل خاک می شود ، چنانچه "استقلال"را از نهاد وکالت بگیرند ، وکالت جوهره و معني و اثر خود را ازدست میدهد.

وی با اشاره به افزایش تعداد وکلا افزود با توجه به دانشکده‌های فراوان رشته حقوق و کمپین‌هایی که لیسانس‌های حقوق تشکیل داده‌اند و از طرفی بروز رقابت بعضاً ناسالم، وکالت تبدیل به کالا خواهد شد و با حذف ظرفیت از وکالت، وکیل ناتوان وارد جامعه می‌شود و حال آنکه مردم، وکیل ناتوان نمی‌خواهند.

اسلامی رییس کانون وکلای اصفهان به‌عنوان آخرین سخنران، ضمن عرض تبریک سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و خیر مقدم به میهمانان و مدعوین در این مراسم، بر تعامل بیشتر با تمام دستگاه‌های اداری و اجرایی تاکید کرد و آنرا لازمه نیل به اهداف نهاد وکالت دانست.

اسلامی در ادامه به چند رویکرد اساسی هیات مدیره که با ان کار خود را شروع کردند پرداخت و اظهار داشت توجه به دغدغه های مربوط به استقلال وکلا سالیان سال است که فکر و ذهن وکلا را به خود مشغول کرده و به همین جهت این هیات مدیره با همکاری اسکودا به عنوان بانی اساسی آن، شش کارگروه ویژه تشکیل داده که مسائل مربوطه را مورد رصد قرار می‌دهند.

اسلامی در ادامه یکی از تغییرات مهمی که در ارکان کانون صورت گرفت را تلفیق کمیسیون رسانه با کمیسیون روابط عمومی برشمردند و ضمن تقدیر وتشکر ویژه از میرمعصومی رییس روابط عمومی کانون بیان داشت برکات این تلفیق در  برنامه های وزین هفته وکالت مشخص شد و امید است تعامل و ارتباط متقابل با تمام نهادهای مربوطه ادامه پیدا کند.

اسلامی بیان داشت یکی دیگر از مهمترین مسایل و وظایف ذاتی هیات مدیره را ارایه خدمات معاضدت قضایی دانست و گفت از تاریخ اول فروردین تا کنون بیش از دو هزار و دویست نفر وکالت تسخیری و بیش از پنجاه نفر از همکاران کانون برای معاضدت معرفی شده اند. وی افزود با اشاره به اینکه در همین راستا تفاهم نامه ای بازندان وکمیته امداد به امضا رسیده است ، اظهار داشت در نشستی که با معاون وزیر کشور صورت گرفت کلینیک شهروندی جهت ارائه خدمات حقوقی توسط همکاران وکیل تشکیل شده است. مضافا که مقدمات تنظیم و امضا تفاهم نامه ای دراین زمینه باسازمان بهزیستی استان اصفهان محیا شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به بیان فعالیت های کمیسیون پارلمانی کانون وکلا پرداخت. وی خواستار تقویت حلقه ارتباطی میان وکلا و نمایندگان مجلس از طریق کمیسیون پارلمانی شد و گفت: واقعیت ها آنگونه که هست اگر توسط کمیسیون پارلمانی انعکاس یابد نمایندگان مجلس با دید روشن تری به مسائل نگاه میکنند.

وی افزود اسفند ماه اولین همایش کمیسیون پارلمانی در اصفهان برگزار می‌شود و امید است با تشکیل چنین پایگاهی، وکلا حرف قانونی و مستدل خود را بتوانند منتقل نمایند.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان در پایان بار دیگر بر حفظ استقلال کانون وکلا در جهت نیل به دادرسی عادلانه تاکید کرد و گفت امید است با برنامه‌هایی که کانون اصفهان با کانون‌های دیگر دارد بتواند راهکار مناسبی برای رسیدن به اهداف عالیه خود برسند.

0 نظر برای “ وکالت در خطر کالا شدگی!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.