صفحه اصلی / اخبار/ حقوق و اقتصاد / فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی

فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی


با قلم : سید محمد زمان دریاباری - وکیل دادگستری
فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی

فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی الف)فروش اقساطي مواد اوليه لوازم يدكي و ابراز كار : منظور از مواد اوليه هر نوع مواد خام ، نيمه ساخته ساخته شده واسطه اي و مواد بسته بندي است كه در توليد يك محصول معين به كار مي رود. قطعات و وسايلي كه براي جايگزيني بخشي از ماشين آلات توليد به كار مي رود لوازم يدكي و ادوات و وسايلي كه بشر با دست غير مجهز قابل حمل بوده و وسيله كمكي است ابزار كار ناميده مي شود. مدت معمولاً يك ساله و از كوتاه مدت استفاده مي شود . نكته های کاربردی: نكته (1) به استناد ماده 3 دستورالعمل اجرايي خريد اينگونه وسايل فقط با تقاضاي كتبي متقاضي كه مشتمل بر نوع ،مقدار ، مشخصات ، قيمت،نام فروشنده و موعد تحويل و غيره است و پس از ارزیابی مثبت بانک از لحاظ فني ، مالي و اقتصادي صورت مي پذيرد. نكته (2) كالاي مورد معامله بايد آماده تحويل باشد. معمولاً اموال موضوع قرارداد به موجب ، شرط ضمن عقد در وثيقه بانك قرار مي گيرد.

فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی

الف)فروش اقساطي مواد اوليه لوازم يدكي و ابراز كار : منظور از مواد اوليه هر نوع مواد خام ، نيمه ساخته  ساخته شده واسطه اي و مواد بسته بندي است كه در توليد يك محصول معين به كار مي رود.

قطعات و وسايلي كه براي جايگزيني بخشي از ماشين آلات توليد به كار مي رود لوازم يدكي و ادوات و وسايلي كه بشر با دست غير مجهز قابل حمل بوده و وسيله كمكي است ابزار كار ناميده مي شود.

مدت معمولاً يك ساله و از كوتاه مدت استفاده مي شود .

نكته های کاربردی:

نكته (1)

 به استناد ماده 3 دستورالعمل اجرايي خريد اينگونه وسايل فقط با تقاضاي كتبي متقاضي كه مشتمل بر نوع ،مقدار ، مشخصات ، قيمت،نام فروشنده و موعد تحويل و غيره است و پس از ارزیابی مثبت بانک از لحاظ فني ، مالي و اقتصادي صورت مي پذيرد.

نكته (2)  كالاي مورد معامله بايد  آماده تحويل باشد. معمولاً اموال موضوع قرارداد به موجب ، شرط ضمن عقد در وثيقه بانك قرار مي گيرد.

نكته (3) كالاي مورد بحث متناسب با حجم يك دوره توليد و يا حداكثر معادل مصرف يك سال مشتري باشد. بنابراین مدت زمان تسهيلات فروش اقساطي نبايد از عمر مفيد كالا بيشتر شود.

نكته (4) كالاي مورد نظر از منابع معتبر و مجاز خريداري شده و كميت و كيفيت آن در فاكتور درج شده باشد .

نكته (5)  معمولاً در تسهيلات فروش اقساطي هزينه بسته بندي ، بارگيري ، حمل و نقل و بيمه به عهده مشتري است.

نكته (6)  خريدهاي خارجي از طريق گشايش انواع اعتبارات اسنادي صورت مي پذيرد.

فروش اقساطی وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات

 به استناد ماده 51 آيين نامه اجرايي قانون عمليات بانکي بدون ربا، طول عمر مفید (استفاده مطلوب بدون استهلاك)

ماشین آلات و تاسیسات طبق جدول تنظيمي  توسط بانک مرکزی بايد  بیش از یک سال باشد. بديهي است مبداء محاسبه طول عمر مفید تاریخ شروع بهره برداری به تشخیص بانک خواهد بود. 

بانکها می توانند، وسایل تولید، ماشین آلات و تاسیسات را بمنظور ایجاد تسهیلات لازم جهت گسترش امور صنعت و معدن، کشاورزی و منحصراً بنا بدرخواست کتبی متقاضیان و تعهد آنها، مبنی برخرید، مصرف و یا استفاده مستقیم اینگونه اموال، خریداری و بصورت اقساطی به متقاضی بفروش برسانند.

قیمت فروش اقساطی اموال فوق  با توجه به قیمت تمام شده و سود بانک تعیین خواهد شد.

 فروش اقساطی مسکن

ج-  تسهیلات خرید مسکن

 معمولاً بانك ها بر اساس مجوز به دست آورده از بانك مركزي مي توانند واحدهاي مسكوني ارزان قيمت احداث كرده و به طور اقساطي به فروش برساند.

به استناد ماده 56 آيين نامه اجرايي قانون عمليات بانکي بدون ربا،  بانکها قیمت واگذاری واحدهای مسکونی را با توجه به قیمت تمام شده هزینه های مربوط و همچنین سود مناسب برای بانک تعیین ميکنند.

اخذ پيش پرداخت به صورت نقدي از سوي بانك الزامي است.

وصول قيمت فروش اقساطي توسط بانك ها به اقساط مساوي و در سررسيد معين صورت مي گيرد. بانك ها مكلف هستند به منظور اخذ تامين كافي شش دانگ واحد مسكوني را در اين مورد به وثيقه بگيرند و در اين مورد در رهن بانك قرار مي گيرد.

در این مورد از ملک بازبینی شده و کارشناس این ملک را ارزیابی می کند و سپس تسهیلات را می دهند.

با توجه به موارد فوق فروش اقساطی تنوع زیادی دارد و بر همین اساس با توجه به مدت قرارداد تسهیلات فروش اقساطی پرداخت می شود. در این تسهیلات بلافاصله مالکیت کالا به تسهیلات گیرنده منتقل می شود مال موضوع انتقال مورد وثیقه قرار می گیرد.در این قرارداد اگر موضوع فروش اقساطی کالا باشد باید فاکتور و کمّیت  وکیفیتش  مشخص باشد.

همچنین در این قرارداد موضوع مورد معامله باید بیمه شده و صاحب مال باید خسارت وارده را جبران کند.

تامین هزینه های عوارض بندری،گمرکی و... نیز بر عهده تسهیلات گیرنده است.

نکته دیگر در رابطه با فروش اقساطی  مدت تسهیلات و  بازپس دهی سود است. مدت تسهیلات معمولا" 5 تن 7 سال است و در رابطه با استرداد سود باید در زمانهای مقرر پرداخت شود.

در مورد کالا یا ساختمان این تسهیلات نباید از عمر مفید کالا یا بنا بیشتر باشد(بطور مثال به یک ساختمان 50 ساله یا یک ماشین قدیمی تسهیلات تعلق نمی گیرد

مطابق ماده 338 قانون مدنی، بيع عبارت از تمليك عين به عوض معلوم و همچنين ماده 341 قانون مدني و مستنبط از آن هر گونه از اقسام بيع اعم از نقدي، نسيه ،سلم يا سلف، بدون آنكه قبض ثمن و مبيع در مجلس عقد لازم باشد صحيح است.

تسهيلات فروش اقساطي اعطایي بانك ها ، در واقع برگرفته از بيع نسيه است كه در ماده 47 آيين نامه عمليات بانكي بدون ربا و نيز ماده را دستور العمل اجرايي فروش اقساطي اين چنين تعريف شده است.  فروش اقساطي عبارت است از « واگذاري عين به بهاي معلوم به غير به تقديري كه تمام يا قسمتي از بهاي مذكور به اقساط مساوي يا غير مساوي در سر رسيد يا سررسيدهاي مساوی دريافت گردد.»

 

 

0 نظر برای “ فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.