صفحه اصلی / اخبار/ صفحه آخر / عبرت آموزی از خبرسازی علیه وکلا!

عبرت آموزی از خبرسازی علیه وکلا!


عبرت آموزی از خبرسازی علیه وکلا!

«ای کسانی که ایمان آورده­اید! همواره برای خدا قیام کنید، و از روی عدالت، گواهی دهید! دشمنی با جمعیّتی، شما را به گناه و ترک عدالت نکشاند! عدالت کنید، که به پرهیزگاری نزدیکتر است! و از (معصیت) خدا بپرهیزید، که از آنچه انجام می­دهید، با خبر است!»

 

      رضا زرعی ، وکیل پایه 1 دادگستری – اردبیل

«... وَ لا يَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلي‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوي‏ ...»       (سوره مائده آیه8 ­)

 

درست یکی دو روز بعد از همایش وکلای سراسری در استان سرسبز گیلان ، که با عنوان عضو هیئت مدیره اردبیل در این همایش شرکت داشتم ، ناگهان خبری در روزنامه ها با عنوان « بازداشت 15 وکیل در پارتی شبانه » به نقل از رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان مازندران جلب نظر کرد و در تاریخ یکشنبه 26 اردیبهشت بسیاری از روزنامه ها این عنوان جعلی تکرار و حتی در صفحه اول درج شد . بعد از بررسی بیشتر و مراجعه به سایت کانون محترم مازندران به عرض می رساند :

1-  از مجموع دستگیرشدگان فقط دو نفر وکیل بودند و هیچ کدام از این دو نفر نیز تحت پوشش کانون وکلای مازندران نبوده اند .

2- یکی از این دو نفر مربوط به کانون وکلا و دیگری وکیل ماده 187 قوه قضائیه بوده است و بقیه بازداشت شدگان ادعایی وکیل نبوده اند!

3- عنوان اصلی خبر به صورت « بازداشت 15 وکیل در پارتی شبانه » در صورت عدم محکومیت قطعی و نهایی این دو نفر چگونه توجیه خواهد شد و در قبال تخریب موقعیت اداری و اجتماعی وکلای دادگستری در انعکاس موضوع ، آن هم با عنوان زننده و وهن آمیز فوق ، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

4- ارتکاب رفتارهایی مشابه موضوع بحث این مقال که خلاف انصاف و عدالت و اخلاق و شئونات اسلامی است و نوعی افشای فواحش و ایجاد وهن در اذهان نسبت به نخبگان جامعه محسوب می شود – آن هم از زبان مسئولین عالی رتبه قوه قضائیه با پوشش وسیع خبری - تا کی باید ادامه یابد؟

راستی در موضوع راجع به حق الوکاله سی و چند میلیاردی چرا قوه قضائیه موضوع را شفاف نکرد و توضیح نداد که این امر اخذ حق الوکاله هر چند ممنوع شرعی و قانونی نبوده ، لکن مربوط به وکلای خود قوه قضائیه بوده است که در انعکاس خبری عمداً یا سهواً این امر جداسازی نمی شود!

ماجرای تحکم حضوری به وکلا در پرهیز از واسطه گری اخلاقی !

این اتفاق غیر اخلاقی و همچنین نحوه انعکاس خبری آن با تیتر و عنوان کذایی ، نگارنده را به یاد اظهار نظری انداخت که در سال 1389 توسط رئیس کل دادگستری استان اردبیل در مراسم جشن استقلال اسفندماه همان سال خطاب به کلیه وکلا و حاضرین تالار ولیعصر اردبیل اشاره به واقعه دستگیری وکیلی نمود که گویا نقش واسطه گری برای ایجاد ارتباط نامشروع با یک یا چند نفر از قضات استان اردبیل را بازی کرده و دستگیر و از کار اخراج شده بود . در این تحکم شدید ، که با لحن بیان و افشای فواحش صورت گرفت ، باعث تعجب بسیاری از حاضران وکیل و خانواده آنان شد تا این که صاحب این قلم به ناچار در همان مجلس بلافاصله به رئیس وقت کانون و عضو دیگر هیئت مدیره ، که در آن مراسم سخنرانی کرده و صحنه گردان اصلی مجلس بودند ، مراجعه و مراتب اعتراض خود و همکاران وکیل را اعلام نمود و از هر دو این عزیز اکیداً خواست که قبل از به هم خوردن مجلس از پشت میکروفون به صورت رسمی مراتب اعتراض همکاران را اعلام و وابسته بودن آن وکیل (به نام : ف.ق) را به ماده 187 و خود قوه قضائیه اعلام دارند که متأسفانه از ایفای این وظیفه ناتوان شدند و به بهانه اخلاق میزبانی از این وظیفه صنفی طفره رفتند ...! رفتار این دو عزیز مصداق این شعر معروف بود که می گوید :

زان پیش که دست و پا فرو بندد مرگ                    آخر کم از آن که دست و پایی بزنیم ؟!

روز بعد از مراسم ، نگارنده شخصاً به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره در دفتر ریاست دادگستری وقت مورد نظر حاضر و بعد از ذکر نام و نام خانوادگی کامل آن وکیل وابسته به قوه قضائیه ، اعتراض خود و همکاران را به رئیس کل محترم دادگستری اعلام داشت . رئیس محترم مذکور عمیقاً به فکر فرو رفت و از طرح موضوع در جمع مورد اشاره ، آن هم به صورت صریح و سرزنش آمیز اظهار پشیمانی نمود و قول داد که جبران کند ! جبران کردنش نیز به این صورت بود که تقریباً در تمامی مراسم کانون وکلای اردبیل که بعداً با ریاست کانون توسط نگارنده تداوم یافت ، شرکت کرد و با اظهاراتی مستدل و همگرایانه ، سعی فراوان در رعایت احترام و شئونات وکلا داشت تا حدی جبران مافات شده باشد .

حال معلوم نیست که :

1- در اقدام به دستگیری مربوط به حادثه فوق و انعکاس خبری جعلی آن با تیتر «بازداشت 15 وکیل...» چگونه جبران خواهد شد؟

2- تا کی مسئولین محترم قوه قضائیه می خواهند این سیاست غیر اصولی و دور از شئونات را در حق وکلای دادگستری در انواع مصاحبه ها و اظهارنظرها ادامه دهند و پاسخگو هم نباشند ؟

3- بعد از پایه گذاری تولید وکیل بر پایه ماده 187 معروف توسط قوه قضائیه ، که با اهدافی آنچنانی از قبیل مردمی کردن وکالت و سالم سازی آن و ... انجام شد قوه محترم قضائیه در حال حاضر باید در قبال عملکردها و اقدامات خود در جنبه های مثبت و منفی رأساً مسئولیت خود را بپذیرد و کارکردهای منفی احتمالی این عزیزان را - که البته قلیل و امری عادی است - به پای کانون های وکلا و وکلای محترم این کانون ها و حتی دیگر وکلای 187 ننویسند و اذهان را نسبت به کل وکلای زحمت کش کشور ، که در حال حاضر انواع فشارها را تحمل می کنند ، تسری ندهند .

      4- مسئولین محترم کشوری بنا را بر این بگذارند که اگر از زحمات طاقت فرسای کلیه وکلا در این ایام عسرت چیزی بر زبان نمی آورند حداقل در انعکاس خبرهای منفی مربوط به آنان تعجیل نکنند و از روی انصاف از بزرگ نمایی و تخریب خودداری ورزند .

                              گو چه غرض بوده  از این  ماجرا                 ای که دهی  نسبت  ما  را  شَفَک؟

هان! نَبُری قبلِ گَزَک ، هوش دار                 قبلِ   بُریدن    بِکُن   اول   گَزَک!

5- مطبوعات نیز عنایت بیشتری مبذول دارند و بنا به مفاد اصطلاح معروف به صورت «اسب درشکه» عمل نکنند و با دقت بیشتر در نحوه خبررسانی ، اگر در آینده خبری مشابه از مسئولین مربوط ملاحظه کردند ، با تأنی و احتیاط بیشتری رفتار فرمایند تا خدشه ای بر بی طرفی و اخلاق حرفه ای خبرنگاری و روزنامه نگاری عزیزان زحمت کش در این عرصه مقدس وارد نشود .

6- خطاب به همکاران وکیل -  چه مربوط به کانون های وکلا باشند یا نباشند -  نیز جسارتاً چند بیتی را تقدیم و تقاضای بذل عنایت به محتوای ابیات دارد ؛ با این توضیح که خطاب اول این ابیات خود نگارنده است ، بعداً دیگر عزیزان همکار .

دشمن       وصل اند     رقیبان     ما                     نیک   نظر  کن    زِ    رهِ    مَردُمَک

روز    و     شبانیم   به   زیر     نظر                  تا     که   بگیرند    ز    ماها    گزک

ضعف و خطایی چو به دست آورند                  در بدمند  از   همه    سو    نِی لَبَک!

تا که  از  این شیوه  به جایی  رسند                 دُور   بگیرند    از    این     چَرچَرک ...

 

0 نظر برای “ عبرت آموزی از خبرسازی علیه وکلا!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.