صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / رویدادتروریستی وپیروزی روحانی!

شاپور اسماعیلیان حقوقدان

رویدادتروریستی وپیروزی روحانی!


رویدادتروریستی وپیروزی روحانی!

             

شبیخون تروریست‌ها به خانه ملت و حرم امام خمینی(ره) از ابعاد مختلف وگسترده‌ای قابل بررسی و تحلیل است اگرچه در زمان نگارش این یادداشت(18/3/96) هنوز برخی ابهامات آن شفاف نشده است. بدون تردید حمله به خانه ملت و حرم امام در قلب پایتخت ایران حمله‌ای نمادین بوده است، زیرا ترویست‌های وابسته به گروهک تکفیری داعش با حمله مذبوحانه به دو نقطه مهم – با وجود ریسک فاحش ناکامی- خواسته‌اند به زعم خود اثبات کنند حساس‌ترین نقاط جمهوری اسلامی ایران که نماد اسلامیت و جمهوریت نظام است مصون از حملات تروریستی نیست. این تهاجم کور و انتحاری درحالی صورت گرفته که آخرین مواضع داعش در موصل در حال فروپاشی است. ازاین رو، به نظر می‌رسد حمله به محل دو نماد در ایران به نوعی عرض اندام در شرایط استیصال این گروهک بوده است. به هرروی اگرچه این گستاخی داعش با وجود شهادت 13 نفر وحدود50 مجروح بر اثر هوشیاری و اقتدار نیروهای انتظامی امنیتی و نظامی ناکام ماند و تروریست‌ها به هلاکت رسیدند اما رویکرد به این اقدام تروریستی از جهاتی قابل تامل و انتقاداست:

1- هرچند منبع اصلی انتشار اخبار در زمینه این اقدام جنایتکارانه تروریستی، شبکه‌های اجتماعی بود و با وجود این، اغلب شبکه‌های تلویزیونی و بنگاه‌های خبری جهانی با قطع برنامه‌های عادی خود لحظه به لحظه این رویداد تلخ را گزارش و تحلیل‌هایی را ارایه کردند و این در حالی بود که دراوج حادثه شبکه خبر سازمان صدا وسیما درباره مهدکودک‌ها و کنکور دانشگاه‌های چین برنامه پخش می‌کرد! آیا باتوجه به پیشینه نامطلوب  رویکرد انفعالی و غیراصولی این سازمان و نارضایتی عموم، زمان آن نرسیده عملکرد این سازمان مورد تحقیق و تفحص بی‌طرفانه قرارگیرد؟

2- خبررسانی اولیه رویداد تروریستی درشبکه‌های اجتماعی از تلگرام و اینستاگرام تا توییتر و فیسبوک شروع شد که واکنش‌های گوناگونی را به دنبال داشت. اگراغلب کاربران با انتقاد از تغافل سیمای ملی درپوشش خبری، ضمن ابراز همدردی یا نوشتن اشعار ملی به لزوم اتحاد و همبستگی تاکیدکردند اما کاربران زیادی هم بودندکه با پیام‌های طعنه‌آمیزبه وضعیت امنیت کشور تاختند و گروهی نیز که ظاهرا هنوز کینه پیروزی روحانی را در دل دارند با نوشتارهایی علیه دولت روحانی کینه‌های خودرا بروزدادند... «...به روحانی رای دادید؟ بروید باتروریست‌ها مذاکره کنید!... این است امنیت و فرجام برجام!...»  

و حال ببینید روزنامه کیهان - بگوییم کیهان نشین‌ها - چگونه به روحانی تاختند. روز بعد از اقدام تروریستی این روزنامه که به نقل از داریوش سجادی، تحلیلگر خارج‌نشینی که اظهاراتش فقط در کیهان منتشر می‌شود، نوشت:آقای روحانی این بازتاب عمل نسنجیده شما است... تصورکردید آمریکایی‌ها شیفته شما شده به پابوس‌تان می‌آیند... بالغ برسه ماه قبل از انتخابات به سهم خود تاکیدکردم به جای این مستوفی الممالک، مملکت محتاج یک ما تا دور است تا آن گاو افسارگسیخته در واشنگتن را مدیریت و مهار کند. بالطائف الحیل رای ربایی کردید و اکنون در قلب تهران نتیجه نخست آن بازی‌ها برای پیروزی درانتخابات است»

اینکه گره زدن رویداد تروریستی به پیروزی روحانی در انتخابات با چه مبنا و رویکردی است خود قضاوت کنید! 

0 نظر برای “ رویدادتروریستی وپیروزی روحانی!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.