صفحه اصلی / اخبار/ حقوق خوان / روزانه یک شهروند در تهران خودکشی می کند!

بر اساس آخرین آمارها روزانه یک شهروند در شهر تهران خودکشی می کند.

روزانه یک شهروند در تهران خودکشی می کند!


براساس آخرین آمارها، روزانه یک شهروند در شهر تهران خودکشی می کند. خودکشی؛ یا همان قتل نفس یعنی آدمی تصمیم می گیرد خود را از بین ببرد. کارشناسان می گویند علت آن یاس و ناامیدی و گاهی هم اختلال روانی است، اما دلایل دیگری هم به جمع دلایل خودکشی افزوده شده است.

خودکشی؛ یا همان قتل نفس یعنی آدمی تصمیم می گیرد خود را از بین ببرد. کارشناسان می گویند علت آن یاس و نا امیدی و گاهی هم اختلال روانی است اما دلایل دیگری هم به جمع دلایل خودکشی افزوده شده است.

خودکشی سالانه یک میلیون انسان در جهان

آمارها نشان می دهد سالانه در جهان حدود یک میلیون نفر خودکشی می کنند که ابزار خودکشی ممکن است قرص برنج، سلاح گرم، سلاح سرد، حلق آویز کردن، قطع رگ، مصرف زیاد دارو یا مواد مخدر و غیره باشد.

مرگ 6 هزار ایرانی با قرص برنج

به گزارش موج، آمارهای پزشکی قانونی کشور نشان می دهد در سال گذشته ۳۹۵ شهروند بر اثر مصرف قرص برنج جان خود را از دست داده اند و در مدت ۸ سال این عدد به بیش از ۶ هزار نفر می رسد.

خودکشی روزانه 15 ایرانی
همچنین بر اساس آمارهای این سازمان روزانه 15 نفر در کشور مرگشان مشکوک به خودکشی است که البته از سال 92 تاکنون سازمان پزشکی قانونی کشور دیگر این آمارها را ارائه نشده است.

 در روزهای اخیر اخبار خودکشی باز در تیتر رسانه ها قرارگرفت و بازار داغ تحلیل های اجتماعی و واکنش های مسئولانه قوت گرفته است که البته نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

 خودکشی مرد 47 ساله از پشت بام بیمارستان میلاد

اردیبهشت ماه امسال بود که مرد ۴۷ ساله درحالی‌که از درد به‌خودش می‌پیچید، راهی بیمارستان دولتی در تهران می شود اما وقتی می گویند تا زمانی که ۳۰۰هزار تومان به‌حساب بیمارستان واریز نکند، پذیرش نخواهد شد، دست به خودکشی زده و از طبقه سوم بیمارستان خود را به پایین پرتاب کرد و به کما رفت

  آسیب شناسان می گویند: دلایل خودکشی در 10 محور تعریف می شود:.  تنهایی، حس ناامیدی و بی پناهی، حس بی ارزش بودن، افسردگی، شکست در اجرای طرح ها، داشتن استرس در سطح بالا و نامناسب، خشم، استفاده از موادمخدر و مشروبات الکلی، بیماری های جسمی و روحی و احساس درماندگی است که البته شکست عشقی هم می توان به این لیست اضافه کرد.

خودکشی پیرمرد تهرانی در خیابان میرداماد
یک روز قبل از حادثه بیمارستان میلاد یعنی 11 اردیبهشت ماه سال جاری هم مرد میانسالی حدودا 55 تا 60 ساله در خیابان میرداماد خودش را از پل هوایی حلق آویز کرد. و تصویر و فیلم این اقدام در فضای مجازی سر و صدایی به پا کرد.

 خودکشی روزانه یک شهروند تهرانی

 بر اساس اعلام دادسرای تهران در سال پذشته تعداد 386 فقره خودکشی و در سال 93 این آمار 447 فقره بوده است. یعنی میانگین روزانه یک شهروند تهرانی اقدام به خودکشی می کند.

این گزارش تنها به بررسی آمارها اشاره دارد اما بر اساس دلایل کارشناسانه خودکشی در تهران و سایر شهرهای کشور وظیفه شورای اجتماعی کشور است تا به این مهم ورود کند. بعد از پرونده ستایش حالا این دو خبر خودکشی هم به جمع اخبار حوادث داغ کشور اضافه شده است.

 هرچند انگشت حیرت مسئولان همچنان بر دهان است اما انگار هنوز شورای اجتماعی کشور به این باور نرسیده است که آسیب های اجتماعی از زیر پوسته شهرها بیرون آمده و آشکارا در حال وقوع و رخداد است.

آمار خودکشی در سال 94 از زبان سرپرست دادسرای جنایی تهران:

386 فقره خودکشی در تهران

قاضی شهریاری در رابطه با میزان خودکشی در شهر تهران در سال گذشته گفت: شمار آن 386 فقره طی سال 94 اعلام شد که نسبت به آمار 447 نفری مربوط به سال 93، کاهش داشته است.

قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای ویژه قتل در جلسه دادستانی تهران با قضات دادسرای امور جنایی و سرقت با بیان اقدامات این ناحیه از دادسرا طی سال گذشته شامل برگزاری جلسات با قضات دادگاه‌های کیفری یک و کشیک شبانه‌روزی برای بازپرسان ویژه قتل، ضمن پیشنهاد تشکیل شعبه‌ خاص برای رسیدگی به جرم اسیدپاشی، به برخی پرونده‌های مهم که طی سال اخیر در دادسرای ناحیه‌ 27 تشکیل شده نیز اشاره کرد که از آن جمله، پرونده مربوط به فاجعه منا و آتش سوزی در خیابان جمهوری بود.
وی سپس آمار برخی جرایم در دادسرای جنایی را طی دو سال 94 و 93 مقایسه کرد.

شهریاری در توضیح تابعیت متهمان قتل‌های عمد سال گذشته، به 72 ایرانی، 13 افغانی و یک تبعه‌پاکستان اشاره کرد و افزود: هویت و تابعیت 17 نفر از قاتلان شناسایی نشده است.
آمار دیگری که مورد توجه سرپرست دادسرای جنایی قرار گرفت، میزان خودکشی در شهر تهران بود و شمار آن 386 فقره طی سال 94 اعلام شد که نسبت به آمار 447 نفری مربوط به سال 93، کاهش داشته است.

0 نظر برای “ روزانه یک شهروند در تهران خودکشی می کند!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.