صفحه اصلی / اخبار/ قوانین / درمان دردهای قضایی: الزامی شدن حضور وکیل در تمام دعاوی

درمان دردهای قضایی: الزامی شدن حضور وکیل در تمام دعاوی


با قلم : بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلا
درمان دردهای قضایی: الزامی شدن حضور وکیل در تمام دعاوی

بر مبنای شنیده ها و وعده ها چنین میپنداشتیم که موضوع الزامی شدن وکالت در همه ی دعاوی –اعم از مدنی یا کیفری- و در همه ی مراحل، حتی دادسرا ، در برنامه ششم توسعه پیش بینی خواهد شد. دریغا که برنامه تقدیم مجلس شد و این مطلب در آن نبود. حال آنکه مقامات محترم و عمده ای چنین وعده ای داده بودند. قسمت مربوط به قوه قضائیه در برنامه ششم برخلاف برنامه های قبلی مسائل متنوع و مهمی را در بر ندارد.

درمان دردهای قضایی: الزامی شدن حضور وکیل در تمام دعاوی

  1. بر مبنای شنیده ها و وعده ها چنین  میپنداشتیم که موضوع الزامی شدن وکالت در همه ی دعاوی –اعم از مدنی یا کیفری- و در همه ی مراحل، حتی دادسرا ، در برنامه ششم توسعه پیش بینی خواهد شد. دریغا که برنامه تقدیم مجلس شد و این مطلب در آن نبود. حال آنکه مقامات محترم و عمده ای چنین وعده ای داده بودند. قسمت مربوط به قوه قضائیه در برنامه ششم برخلاف برنامه های قبلی مسائل متنوع و مهمی را در بر ندارد. آنچه آمده است بیشتر در راستای تامین بهتر بودجه ی قوه قضائیه و شاید به منظور کاستن بار دادگاه ها با استفاده بیشتر از ابزار اجرای ثبت است.
  2. آنچه مسلم است این است که اطاله ی دادرسی و تفویت حق مردم و عدم دقت در رسیدگی و بسیاری اشکالات و ضایعات دیگر نتیجه ی عدم آشنایی مردم به حقوقشان است. اما از آنجا که ما به طور سنتی و تاریخی همگی متخصص همه چیز هستیم بیمی از آن نداریم که بدون اشراف و احاطه بر قوانین شکلی و ماهوی وارد دعاوی مدنی و کیفری بشویم.تا آنجاکه به خودمان مربوط است شاید در مقابل اعتراض و ایراد بگوییم حق خودمان است دوست داریم از بین برود. اما روی دیگر سکه افزایش کار دادگاه ها و مآلاً اطاله دادرسی در نتیجه نا آگاهی ما است و حاصل آن این است که افراد محق و مظلوم نیز خسران ناشی از این اطاله و اشکال را تحمل می کنند.
  3. تا آنجا که بنده شنیده ام و به یاد دارم تقریباً هیچ صاحب نظری با اینکه الزامی شدن مراجعه به وکیل در همه دعاو ی و همه مراحل بسیاری از دردهای قضایی و حقوقی جامعه را دوا خواهد کرد مخالفتی ندارد.لکن عجیب است که همین صاحب نظران به قانونی کردن این الزام اقدامی نمی کنند بلکه متاسفانه حتی وقتی در دوران ریاست قبلی قوه قضائیه و با ابتکار ایشان قانونی که مدتها متروک بود اجرایی شد و الزامی شدن به طور محدود تحقق یافت، صاحب نظران، صاحب حق حل و عقد در بالاترین مرجع قضایی کشور با صدور رای جلوی ادامه اجرای این قانون را گرفتند. به نحوی که اجرای  دوباره آن احتمالاً نیاز به قانونگذاری دارد.
  4. کانونهای وکلا از طریق ادارات معاضدت قضایی خود آماده ارائه خدمات وکالتی عملاً رایگان به کسانی که برای مراجعه به وکیل مشکل مالی دارند هستند و در امور کیفری هم خدمت مشابهی را به وسیله وکلای تسخیری عرضه می کنند. بنابراین نگرانی در مورد اینکه الزامی شدن ممکن است به قشرهای کم درآمدی که کار مدنی یا کیفری دارند، فشاری وارد کند بی مورد است. در عین حال کثرت وکلای مدافع باعث خواهد شد که هیچ موکلی بی وکیل نماند و به هر حال وکیل مطلوب خود را متناسب با بودجه اش پیدا کند. از این رو الزامی شدن دخالت وکیل به عنوان درمان بسیاری از دردهای سیستم قضایی ما قویاً قابل توصیه است.
  5. امید است نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد الزامی شدن دخالت وکیل در دعاوی، از خود یادگار ماندنی و درخشانی باقی بگذارند آنگونه که همگان از مجلس نهم به عنوان مجلسی که پدیده ای بیاد مان نی در نظام قضایی ایران پدید آورد یاد کنند.

والله اعلم

 

 

0 نظر برای “ درمان دردهای قضایی: الزامی شدن حضور وکیل در تمام دعاوی

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.