صفحه اصلی / اخبار/ مدرسه حقوق / آیا از مرده می توان شکایت کرد؟!

وکیل شما

آیا از مرده می توان شکایت کرد؟!


آیا از مرده می توان شکایت کرد؟!

با سلام و عرض خسته نباشید حدود ۲ سال پیش با یک نفرجهت خرید و فروش خودرو اسقاطی شراکت کردم. در این مدت بابت پول و سود مشارکت از ایشان رسید دستی و چند فقره چک گرفتم. الان بعد از گذشت یکسال از اتمام همکاری، ایشان مریض شده و در بیمارستان بستری می باشد و پول بنده را پس نمی دهد.

سوال: ۱-آیا در صورت فوت ایشان از نظر قانونی می توانم جهت وصول طلبم از ورثه ایشان شکایت کنم؟

 ۲-ضمنا محل کار ایشان که یک گاراژ می باشد، نیز موجود است و سند مالکیت ندارد و بصورت قولنامه ای می باشد. حال آیا میتوانم با شکایت از ایشان این ملک رو توقیف کنم؟ با تشکر از لطف و عنایت شما.

پاسخ:
امکان مطالبه طلبتان از وراث ایشان در صورت فوت وجود خواهد داشت. در اینصورت ابتدا بایستی بدهی و دیون متوفی از ماترک و اموال وی پرداخت گردد.
از طرفی دیگر امکان توقیف ملکی که فاقد سند رسمی است، أصولا وجود نخواهد داشت.

 تغییر نمای ساختمان از سوی‌ یکی از مالکان

 

با سلام ساختمانی در سه طبقه و سه واحد که طبقه اول آن درب جدا دارد، اخیرا فروخته شد. شخص خریدار آنرا تبدیل به آرایشگاه نموده، بدون اجازه واحدهای دیگر و اخیرا هم نمای قسمت به خودش را تغیر دکور داده و ساختمان را از حالت مسکونی به حالت تجاری تبدیل نموده. حکم در این چنین موارد چیست؟

پاسخ:
تغییر کاربری منزل مسکونی به تجاری بدون اخذ مجوز مربوطه از مراجع ذي صلاح و همچنين تغيير نماي خارجي ساختمان قانونی نمی باشد و لذا موارد مزبور توسط هر كدام از ساكنين قابل پيگيري از مراجع قانوني مي باشد .

 


اعتیاد، منجر به محرومیت از ارث نمی شود

با سلام پسری 35 ساله هستم نیمی از عمرم رو سخت ورزش کردم و دو ،سوم دیگرگونه دیگر، رو اسیر اعتیاد بودم ولی هرگز دست کج به سمت کسی دراز نکردم دو سال پیش پدرم که یک معلم ساده بود رو از دست دادم دارای دو خواهر و دو برادر هستم همگی صاحب زندگی مستقل نیز می باشند از لحاظ فنی (دارای چندین مدرک با امتیاز و معدل بسیار بالا) وهوش. بعد از فوت پدر در عبن ناباوری پنج شش نفر ریختن روی سرم دست و پاهایم با زنجیر چنان بستن و بردنم به یکی از کمپهای بی مجوز دور افتاده اونقدر با لوله سبز من رو زدند که آثارش هنوز روی دست پاهایم هست.دیگه نه غروری دارم نه آبرویی ونه اعتباری ونه روی ظاهر شدن بین مردم. ارثیه پدر را مادر و برادرها و خواهرها بین خود تقسیم کردند، بدون یک ریال که برای من بذارن.کمکم، کنید،راهنماییم کنید.

پاسخ:
در پاسخ به پرسش شما باید بیان داشت که سایر وراث نمی توانند سهم الارث شما را نادیده گرفته و اقدام به دخل و تصرف در آن بدون درنظرگرفتن شما و رضایتان نمایند؛ خواه شما اعتیاد داشته باشید، خواه نداشته باشید.
از طرف دیگر ضرب و شتم نمودن شما نیز مطابق قانون جرم می باشد.
همچنین فرستادن شما به کمپ های فاقد مجوز و غیر قانونی نیز توجیه قانونی ندارد.
شما در هریک از موارد مذکور، می‌توانید با طرح دعوا در مراجع قضائی، اقدام به استیفای حقوق خود کنید و بطورکلی اعتیاد فرد مانعی قانونی برای طرح دعوا نخواهد بود.

 

 

پیش از اجاره ملک، مالکیت موجر را احراز کنید

با سلام بنده مدت 18 ماه پیش یک طبقه اپارتمان از همسایهمان اجاره کردیم الان شخصی امده و میگوید 2 سال پیش این اپارتمان را خریده و سند دارد و می خواهد ما را بیرون بیاندازد. من 20 میلیون ودیعه و ماهی 450 کرایه دادم تکلیف پول من چه میشود؟ من از کی پولم را بگیرم صاحب خانه قبلی یا جدید؟
پاسخ:
اصولا مستاجر پیش از انعقاد قرارداد اجاره باید نسبت به احراز مالکیت موجر یا داشتن اختیار از سوی مالک در مورد اجاره دادن ملک اقدام کند. اما با این حال با توجه به فرض مورد پرسش، تاريخ تنظيم سند بنام مدعي از حيث تقدم و تأخر وی بر اجاره به شما أهميت بسيار دارد.  بطور كلي باید بیان داشت اولا در صورت تقدم تنظيم سند بر اجاره و ثانیا احراز صحت ادعای مدعی مالکیت خانه، اجاره شما فضولی می باشد؛ لذا با عدم تنفیذ آن از سوی مالک باطل می گردد.

این در حالی است که شما برای دریافت ودیعه پرداختی و نیز غرامات وارده می توانید به همسايه‌ای که با وی قرارداد بسته‌اید، مراجعه نمایید.

 

 

0 نظر برای “ آیا از مرده می توان شکایت کرد؟!

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود.