حقوق و قضا

 • بلاتکلیفی مجازات جایگزین اعدام

  بلاتکلیفی مجازات جایگزین اعدام

  چند وقتی است که بحث بر سر حذف مجازات اعدام در جریان مربوط به موادمخدر بالا گرفته است. این طرح با بحث‌های متعدد تا به این‌جای کار در دست بررسی مجلس شورای اسلامی برای تصویب آن است. در پی چنین بررسی‌هایی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی چند روز پیش خبر از درخواست مهلت توسط قوه‌قضائیه داد تا نظر خود را درخصوص طرح مجازات جایگزین اعدام در جرایم موادمخدر ارایه کند.

 • تبدیل وضعیت نیروهای مشاغل کارگری به قرارداد کار معین درصورت تامین اعتبار

  توسلی گفت: در صورت تامین اعتبار تبدیل وضعیت نیروهای مشاغل کارگری به قرارداد کار معین عملیاتی خواهد شد. عبدالعظیم توسلی گفت: در صورت تامین اعتبار و تصویب نهایی پیشنهاد معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در شورای معاونان، تبدیل وضعیت نیروهای مشاغل کارگری به قرارداد کار معین عملیاتی خواهد شد و براین اساس بخشی از کمبود نیروهای اداری جبران می شود و به جای آن از نیروهای شرکتی استفاده خواهد شد. وی افزود: تبدیل وضعیت واجدین شرایط پیمانی به رسمی آزمایشی و رسمی آزمایشی به رسمی قطعی با همکاری ادارات کل مربوطه و از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی با جدیت درحال پیگیری است.

 • برخورد قاطع دستگاه قضا با جرایم و تخلفات انتخاباتی

  رفاهی گفت: دستگاه قضا در برخورد با جرایم و تخلفات انتخاباتی قاطع و جدی است و از ناحیه هر فردی رخ دهد دستگاه قضایی با آن برخورد خواهد کرد. سیدعلی اصغر رفاهی در نشست هیئت های اجرایی حوزه انتخابیه یزد، اشکذر وصدوق بیان کرد: یکی از وظایف دستگاه قضا در ایام انتخابات رسیدگی به تخلفات انتخاباتی است. دستگاه قضا در برخورد با جرایم و تخلفات انتخاباتی قاطع و جدی است و از ناحیه هر فردی رخ دهد دستگاه قضایی با آن برخورد خواهد کرد.

 • احتمال بالای تعیین تکلیف لایحه پلیس قضایی در مجلس نهم

  اسفنانی گفت: احتمال تصویب و تعیین تکلیف نهایی لایحه پلیس قضایی در این دور از مجلس زیاد است. محمدعلی اسفنانی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی ، با اشاره به لایحه پلیس قضایی گفت: تعیین تکلیف برخی لوایح در این دور از مجلس امکان‌پذیر نیست اما رسیدگی به لایحه پلیس قضایی از اهمیت زیادی برخوردار است. وی ادامه داد: با توجه بزهن تاکیدات مقامات عالی قضایی مبنی بر ضرورت تعیین تکلیف در مورد این لایحه احتمال تصویب این لایحه در این دور از مجلس بالا است و ان شالله به سرانجام می‌رسد .

 • سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح کرد احتمال بالای تعیین تکلیف لایحه پلیس قضایی در مجلس نهم

  اسفنانی گفت: احتمال تصویب و تعیین تکلیف نهایی لایحه پلیس قضایی در این دور از مجلس زیاد است. محمدعلی اسفنانی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی ، با اشاره به لایحه پلیس قضایی گفت: تعیین تکلیف برخی لوایح در این دور از مجلس امکان‌پذیر نیست اما رسیدگی به لایحه پلیس قضایی از اهمیت زیادی برخوردار است. وی ادامه داد: با توجه بزهن تاکیدات مقامات عالی قضایی مبنی بر ضرورت تعیین تکلیف در مورد این لایحه احتمال تصویب این لایحه در این دور از مجلس بالا است و ان شالله به سرانجام می‌رسد .

 • بهره برداری از شش سامانه هوشمند در سازمان زندان‌ها

  اصغر جهانگیر در آیین افتتاح و بهره برداری از این سامانه های هوشمند گفت: توسعه مدیریت علمی در سازمان زندان ها یکی از مهمترین اولویت های ما می باشد که امروز با بهره برداری از شش سامانه هوشمند گام بزرگی در راستای تحقق این هدف برداشته شد. وی با اشاره به سامانه درمان و داروی زندانیان گفت: سلامتی زندانیان برای ما بسیار ارزشمند است و این سامانه امکان نظارت علمی بر روند درمان زندانیان و همچنین امکان پایش وضعیت دارویی و نیازهای موجود در این حوزه را به طور دقیق امکان پذیر می سازد.

 • افزایش حقوق قضات رسیدگی کننده به پرونده‌های قاچاق

  جمشیدی گفت: در ماه جاری حقوق قضات و همکارانی که در پرونده های مهم قاچاق فعالیت می‌کنند، ابلاغ می‌شود. علیرضا جمشیدی در حاشیه همایش حقوق شهروندی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دو سال از ابلاغ قانون قاچاق می گذرد اما قضات امتیاز بندی نشدند، گفت: ما در موضوع مبارزه با فساد برنامه ریزی جدی کرده ایم و افزایش حقوق همکاران در دستور کار است که در ماه جاری حقوق قضات و همکارانی که در پرونده های مهم قاچاق فعالیت می کنند، ابلاغ می شود و افزایش یک و نیم برابری حقوق قضاتی که بر روی پرونده های مهم و قاچاق کار می کنند خواهیم داشت.

 • سازمان بازرسی به موضوع قراردادهای جدید نفتی ورود کرده است

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان به موضوع قراردادهای جدید نفتی ورود پیدا کرده و گزارشی در این رابطه به سران سه قوه ارائه شده و در هفته جاری در رابطه با این موضوع با وزیر نفت جلسه برگزار می کنیم. قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه مراسم ترحیم والده حجت الاسلام شهیدی محلاتی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون قراردادهای جدید نفتی اظهار کرد: سازمان بازرسی کل کشور به موضوع قراردادهای جدید نفتی ورود پیدا کرده و گزارشی در این رابطه به سران سه قوه ارائه شده و در هفته جاری در رابطه با این موضوع با وزیر نفت جلسه برگزار می کنیم.

 • اعلام زمان برگزاری مصاحبه‌های علمی جذب اختصاصی تصدی منصب قضا

  برگزاری مصاحبه‌های علمی جذب اختصاصی _ ویژه داوطلبان دانشگاهی تصدی منصب قضا از اوایل سال 95 آغاز خواهد شد. معاونت منابع انسانی قوه قضائیه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برگزاری مصاحبه های علمی جذب اختصاصی تصدی منصب قضا، از اوایل سال 1395 آغاز خواهد شد.

 • ما عمیق‌تر از غرب به حقوق شهروندی معتقدیم

  وزیر دادگستری گفت: بحث حقوق شهروندی و حقوق بشر مبنای نظام اسلامی ماست. به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در همایش حقوق شهروندی و گفتمان انقلاب اسلامی، اظهار کرد: شعار انقلاب ما جاءالحق بود. انقلاب اسلامی آزادی و استقلال را فریاد کشید، اما گفتمان در اینها خلاصه نمی شود، گفتمان انقلاب اسلامی بر محور حق مداری است. انقلاب اسلامی به عدالت پایبند است و برای تحقق آن تلاش می‌کند و گفتمان انقلاب اسلامی حق‌مداری است.

 • سامانه‌های ارتباطی با معاون منابع انسانی قوه قضائیه راه اندازی شد

  سامانه پیام گیر صوتی، پنل پیام کوتاه، ارتباط مستقیم با معاون منابع انسانی قوه قضائیه از طریق پرتال جامع این معاونت با هدف برقراری ارتباط موثر میان کارکنان دستگاه قضایی و معاون منابع انسانی راه اندازی شد. به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، سامانه پیام گیر صوتی، پنل پیام کوتاه، ارتباط مستقیم با معاون منابع انسانی قوه قضائیه از طریق پرتال جامع این معاونت و نیز آدرس ایمیل، با هدف برقراری ارتباط موثر میان کارکنان دستگاه قضایی و معاون منابع انسانی راه اندازی شد.

 • مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد منصوب شد

  طی حکمی از سوی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، «محسن یکتن خدایی» به عنوان مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس این سازمان منصوب شد. طی حکمی از سوی احمد تویسرکانی معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، " محسن یکتن خدایی" به عنوان مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس این سازمان منصوب شد.

 • تشکیل کارگروه مشترک ستاد دیه و معاونت اجتماعی قوه قضائیه

  با هدف آموزش همگانی و اصلاح رفتارهای حقوقی شهروندان کارگروه مشترک ستاد دیه کشور و معاونت اجتماعی و پیشگیری قوه قضائیه تشکیل می‌شود. به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در دیدار سیداسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور و محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مقرر شد به منظور گسترش فرهنگ انتظامی و قضایی، نهادینه کردن فرهنگ قانون‌مداری، تولید محتوای آموزشی و اصلاح رفتار حقوقی شهروندان، کارگروه ویژه ستاد دیه کشور با حضور جمعی از حقوقدانان محاکم قضایی، کارشناسان اجتماعی و هنرمندان مردمی تشکیل شود.

 • کتاب‌های «حقوق و زندگی» رونمایی می‌شود

  آیین رونمایی از مجموعه کتاب‌های «حقوق و زندگی» تألیف محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزار می‌شود.به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام، این مراسم با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ،حجت‌الاسلام والمسلمین محقق داماد، محسن رضایی، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری، محمدباقر قالیباف، غلامعلی حداد عادل و حجت‌الاسلام سیدمهدی طباطبایی در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

 • ورود حقوقدانان ورزیده به پرونده فاجعه منا

  نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با نمایندگان کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا تأکید کرد: شناسایی علل و عوامل وقوع فاجعه منا را با استفاده از مطالب شاهدان عینی و حقوقدانان ورزیده پیگیری خواهیم کرد. به گزارش ایسنا، نمایندگان کمیته‌های مردمی پیگیری فاجعه منا از 6 استان کشور صبح امروز (یکشنبه 11 بهمن) با سرپرست حجاج ایرانی و رییس سازمان حج و زیارت دیدار و درباره درخواست‌های خانواده‌های این جان‌باختگان گفت‌وگو کردند.

 • آغاز فرصت 10 روزه برای رسیدگی به اعتراض ردصلاحیت‌شدگان خبرگان

  فرصت 10 روزه فقهای شورای نگهبان برای رسیدگی به تقاضای رسیدگی مجدد داوطلبان ردصلاحیت‌ شده معترض و بررسی صلاحیت آن‌ها از امروز (یکشنبه) آغاز می‌شود. به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق تبصره (2) ماده (16) آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، داوطلبانی که صلاحیت آنان مورد تایید قرار نگرفته است،

 • کلیات طرح جرم سیاسی تصویب شد

  نمایندگان در خانه ملت، با کلیات طرح جرم سیاسی موافقت کردند. با کلیات طرح جرم سیاسی با 120 رای موافق، 21 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 149 رای ماخوذه در مجلس موافقت کردند. محمدعلی اسفنانی در توضیح طرح جرم سیاسی گفت: این طرح جهت رسیدگی به کمیسیون قضایی حقوقی ارجاع شد و در جلسات متعدد با حضور کارشناسان، صاحبنظران و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتا با اصلاحاتی تصویب شد.

 • موافقت مجلس با کلیات طرح جرم سیاسی، نشان طلایی برای مجلس نهم

  قره سید رومیانی عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس پیرامون موافقت مجلس با کلیات طرح جرم سیاسی اظهار داشت: یکی از موارد معطل مانده در قانون اساسی قانون عادی بود که در راستای قانون اساسی برای جرم سیاسی می بایست تصویب می شد. برای انجام دو محور اساسی در جرم سیاسی ملزم بودیم که قانون عادی را برای تعریف و تبین حدود جرم سیاسی داشته باشیم. اولاً برای تفکیک مجرمین عادی با مجرمین سیاسی این قانون تصویب شد که در حقیقت پوئن مثبتی است که قانون به مجرمین سیاسی می دهد که آنها را از سایرین جدا کند. چراکه مجرمین سیاسی با انگیزه های احتمالی شرافت مندانه و برای پیگیری مسائل کشور یا پیگیری مسائل گروهی و جناحی و حزبی دست به اعمالی می زنند که تعریف جرم دارد. لذا به خاطر تفکیک مجرمین سیاسی از مجرمین عادی و اعطای شرایط ویژه که قانون برای آنها در نظر می گیرد این قانون تصویب شد.

 • جایزه «تعالی فرهنگی» به فعال‌ترین دادگستری‌ها اهدا می‌شود

  حجت الاسلام و المسلمین تهامی گفت: دادگستری استان‌ها در پایان سال جاری بر اساس ارزیابی‌هایی که انجام خواهد شد لوح و جایزه تعالی فرهنگی دریافت خواهند کرد. به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری سمنان، حجت الاسلام سید علی تهامی که در نشست شورای برنامه ریزی دادگستری کل استان سمنان از تشکیل هسته‌های فرهنگی در رده های مختلف دستگاه قضایی با هدف افزایش فعالیتهای فرهنگی قوه قضائیه خبر داد.

 • طرح ملی همسان‌گزینی رونمایی می‌شود

  مراسم رونمایی از اجرای طرح ملی همسان‌گزینی در معاونت فرهنگی قوه قضائیه با همکاری موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان و انعقاد تفاهم‌نامه فیمابین با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین آقامیری مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان برگزار خواهد شد.

 • لایحه قانون تجارت در چند قدمی تصویب

  میرکوهی گفت: ‌لایحه قانون تجارت در مراحل نهایی تصویب مجلس قرار دارد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، عبدالعلی میرکوهی معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری، گفت: لایحه تجارت چندی پیش به شورای نگهبان ارجاع شده بود که با ایراداتی از سوی این شورا به مجلس برگشت و در حال حاضر نیز در مراحل نهایی و چند قدمی تصویب است.

 • اعدام شیخ نمر نقض حقوق بین‌المللی است/ سازمان کنفرانس اسلامی برای رسیدگی به موضوع جلسه فوق‌العاده برگزار کند

  «میرهادی قره سید رومیانی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در واکنش به اعدام «شیخ نمر» از سوی دولت آل سعود اظهار کرد: اعدام علامه شهید نمر باقر النمر از دو بعد الهی و دینی و حقوقی قابل تامل است.

 • قانون گزینش نیاز به تنقیح و بروز رسانی دارد/ ضرورت آسیب‌شناسی عملکرد هسته‌های گزینش

  «علی اکبر بختیاری» ضمن گرامیداشت 15 دی ماه سالروز فرمان امام خمینی (ره) و روز گزینش در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، گفت: گزینش معبر ورود کارکنان به دستگاه‌های حاکمیتی است و شاغلین در مشاغل گزینشی باید از ویژگیهای خاص برخوردار بوده و در گزینش کارکنان نیز به معیارهایی چون ایمان، اخلاص، صداقت، امانتداری، مجاهدت برای تکلیف، لیاقت و شایستگی، اصالت خانوادگی و مهربانی با مردم توجه ویژه داشته باشند.

 • رئیس سازمان بازرسی کل کشور مطرح کرد ادامه پیگیری‌های سازمان بازرسی در موضوع آلودگی هوا

  به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه حمایت، ناصر سراج با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور در زمینه آلودگی هوا ورود کرده است، اظهارکرد: آلودگی هوا با سلامت مردم ارتباط مستیم دارد، بنابراین با توجه به حساسایت موضوع باید هرچه سریعتر این موضوع حل شود و مسئولان ذی‌ربط اقدامات موثر و راهکار اساسی ارائه دهند.

 • كاهش 8.8 درصدی تلفات مسموميت با گاز «منوكسيدكربن»

  خبرگزاری میزان - به نقل از اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكی قانونی كشور، در هشت ماهه امسال 171 مرد و 56 زن بر اثر مسموميت با گاز منوكسيد كربن جان باختند كه بيشترين آمار اين تلفات مربوط به استان‌هاي تهران با 60 (42 مرد و 18 زن)، خراسان رضوي با 27 (17 مرد و 10 زن) و فارس با 15 فوتي(11 مرد و چهار زن) است.

 • تاکید جهانگیری بر ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز

  معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی بر لزوم ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز تاکید کرد. به گزارش ایسنا، در این جلسه که معاون اول قوه قضاییه، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، وزرای دادگستری و نفت، رییس کل بانک مرکزی، رییس دیوان محاسبات کشور، رییس سازمان بازرسی کل کشور و دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز حضور داشتند.

 • محکومیت 3 مترجم رسمی متخلف

  جلسات 21، 22، 23 و 24 هیات رسیدگی به تخلفات انتظامی مترجمان رسمی برگزار شد. به گزارش ایسنا، در این جلسات پرونده تخلفات 4 نفر از مترجمان رسمی؛ 2 مترجم رسمی اصفهان، یک مترجم رسمی شیراز و یک مترجم رسمی تهران مبنی بر ترجمه و تطبیق با پروانه‌ای که مدت آن منقضی شده است .

 • پاسخ یک وکیل دادگستری به مدعیان غیرقانونی بودن «اسکودا»

  یک وکیل دادگستری بر این موضوع که وجود اسکودا از ملزومات کانون‌های وکلای سراسر کشور است تاکید کرد و گفت: برای تاسیس اسکودا اخذ پروانه فعالیت از وزارت کشور و یا ثبت آن در مرجع مورد اشاره ضروری نیست. سیدمهدی حجتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران یکی از ابتکارات بدیع و درست جامعه وکالت کشور بوده و وجود آن از ملزومات کانون‌های وکلای دادگستری است.