صفحه اصلی / خبرخوان / کانون وکلای آلمان

کانون وکلای آلمان


کانون وکلای آلمان نخستین بار در سال 1871 تاسیس و در سال 1939 توسط دولت وقت این کشور به رهبری آدولف هیتلر تعطیل شد. در سال 1949 کانون وکلا بار دیگر موجودیت خود را اعلام کرد و حدود 20 سال پس از آن یعنی در سال 1977، مقر کانون وکلای آلمان که قبلاً در شهر بندری هامبورگ بود به شهر بن که تا پیش از اتحاد دو آلمان پایتخت اداری آلمان غربی آن زمان محسوب می شد، انتقال یافت. در سال 2000 بعد از فروپاشی اتحادیه شوروی و فروریختن دیوار برلین که اتحاد دو آلمان را در پی داشت، مقر کانون وکلای آلمان به برلین که پایتخت این کشور است، منتقل شد.
در حال حاضر حدود 68000 حقوقدان از سراسر جهان در کانون وکلای آلمان عضویت دارند. اعضاء این کانون متشکل از اعضاء کلیه کانونهای وکلا و موسسات مشاور حقوقی این کشور هستند که تعداد آنها بالغ بر 257 کانون و موسسه حقوقی است. حقوقدانان خارجی و همکاران آنها که در خارج از کشور به فعالیت مشغولند می توانند به عنوان عضو پیوسته به عضویت کانون وکلای آلمان درآیند.

ساختار کانون
بدنه اجرایی کانون وکلای آلمان متشکل ازاجلاس عمومی اعضاء و هیات اجرایی است که رییس و نایب رییس کانون را انتخاب می کنند.

اهداف، مسوولیتها و وظایف
کانون وکلای آلمان به عنوان یک نهاد پر قدرت و دارای نفوذ، به طور مستمر پیگیر کلیه مسایل سیاسی مرتبط با حرفه وکالت از طریق تماس و رایزنی با مسوولان قوه قضاییه و نهادها و ارگانهای دولتی است. این کانون همچنین روابط نزدیکی با انجمن ها و موسسات اتحادیه اروپا دارد.

روابط بین الملل کانون
کانون وکلای آلمان در راه توسعه همکاریها با حقوقدانان و موسسات حقوقی جهان تلاش می کند و توانسته روابط نزدیکی با بسیاری از حقوقدانان در کشورهای مختلف جهان برقرار کند.

شرایط اشتغال به حرفه وکالت در آلمان
عضویت در کانون وکلای آلمان یکی از شرایط پرداخت به حرفه وکالت در این کشور است. جوازهای حرفه وکالت هر سال برای متقاضیان صادر می شود ولی این جوازها تاریخ انقضا ندارد. مشروط بر آن که کلیه افراد شاغل در حرفه وکالت باید پیوسته به مطالعات حقوقی خود ادامه دهد. از یازدهم ماه مارس 1997، قانون اخلاق حرفه ای وکلا در آلمان به مورد اجرا گذاشته شد. مقررات انظباطی توسط نهاد ذی ربط در کانون به مورد اجرا گذاشته می شود.

جایگاه جقوقدانان اروپایی و غیر اروپایی در محاکم قضایی آلمان 
به موجب قانون از نقطه نظر پرداختن به حرفه وکالت محدودیتهایی برای حقوقدانان غیر اروپایی در آلمان وجود دارد. حقوقدانان عضو اتحادیه اروپا در چارچوب قوانین قضایی ویژه اتحادیه به حرفه وکالت در محاکم قضایی این کشور می پردازند حال آن که حقوقدانان خارج از اتحادیه اروپا معمولاً از چنین حقی برخوردار نیستند مگر آن که در این ارتباط مجوز ویژه ای برای آنها صادر شده باشد اما کارآموزی حقوقدانان کشورهای جهان سوم در آلمان آزاد است.

وظایف و مسوولیت ها
صیانت و حمایت و حفاظت از حقوق و منافع حرفه ای اعضاء کانون وکلا و حقوقدانان به ویژه توسعه و تقویت نظام قضایی و قانونگذاری، تحصیلات و آموزشهای تکمیلی حقوقدانان، تلاش در جهت ایجاد یکپارچگی و روح مودت میان جامعه حقوقدانان و وکلا و حفظ استقلال و بی طرفی در سرلوحه فعالیت های کانون وکلای آلمان قرار دارد.

ساختار تشکیلات کانون
1- ریاست کانون
2- مدیر اجرایی (دبیر کل )
3- روابط عمومی و مطبوعاتی
4- انتشارات
5- روابط بین الملل
6- بخش اتحادیه اروپا

موسسات حقوقی مشترک آلمان با کشورهای خارجی
1- کانون مشترک وکلای آلمان و کانادا
این کانون در نوامبر سال 1992 به عنوان یک موسسه حقوقی غیر انتفاعی در آلمان تاسیس شد.هدف از تاسیس این کانون گردهم آوردن آن گروه از حقوقدانان کانادایی بود که وکالت موکلان آلمانی زبان خود را در محاکم قضایی و سایر موسسات عهده دار شده و متقابلاً تصدی وکالت موکلان کانادایی از سوی حقوقدانان آلمانی و همچنین اعضاء جامعه بازرگانان کانادایی- آلمانی است.

اهداف
1- ارتقاء سطح آموزش موسسات و مراکز حقوقی آلمانی و کانادایی از طریق چاپ و انتشار نشریات – برگزاری جلسات سخنرانی و سایر فعالیت های لازم
2- تقویت و تحکیم همکاریهای علمی میان حقوقدانان آلمانی و کانادایی
3- انتشار خبرنامه ها جهت اطلاع رسانی به اعضاء کانون مشترک

2- کانون مشترک وکلای آلمان و آمریکا
این موسسه با هدف برقراری تبادل نظر و گفت و گو و مبادله اطلاعات تخصصی میان اعضاء آلمانی و آمریکایی کانون تاسیس شده است. کانون مشترک وکلای آلمان و آمریکا با داشتن حدود 3000 عضو از دو کشور، فرصت کم نظیری را به منظور ایجاد روابط همکاری میان حقوقدانان و اساتید حقوق آمریکا و آلمان فراهم ساخته است. کلیه علاقمندان اعم از مشاوران حقوقی، وکلا، دانشجویان و اساتید رشته حقوق می توانند با عضویت در این کانون با یکدیگر به همکاری و تبادل افکار و اطلاعات در حوزه های مورد علاقه خود بپردازند. ماموریت این کانون خدمت به فراهم ساختن زمینه درک و شناخت مشترک از نظام حقوقی و قضایی دو کشور همزمان با تبادل تجربیات و تحکیم مبانی همکاریهای حرفه ای میان اعضاء کانون است که همگی این اهداف از طرق زیر محقق می شود:
1- برگزاری همایش ها و کنفرانس ها در آمریکا و آلمان
2- ارایه اطلاعات لازم به دانشجویان دانشکده های حقوق آمریکا که علاقه به زنذگی و کار در آلمان را دارند.
3- برگزاری گردهمایی های سالانه برای حقوقدانان دو کشور در آلمان و آمریکا
سایر کانونهای مشترک وکلا در آلمان عبارتند از:
4- کانون وکلای آلمان و فرانسه
5- کانون وکلای آلمان و انگلیس
6- کانون وکلای آلمان و ایتالیا

0 نظر برای “ کانون وکلای آلمان

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *