صفحه اصلی / خبرخوان / موفقیت فقط رسیدن به پول نیست، موفقیت یعنی اثرگذاری

موفقیت فقط رسیدن به پول نیست، موفقیت یعنی اثرگذاری


یک لیوان چای داغ با مهدی یوسفی فر  مدیرعامل نوین چرم؛

موفقیت فقط رسیدن به پول نیست، موفقیت یعنی اثرگذاری

 

فکر کردن به آغاز کسب و کار و رویای شیرین راه اندازی یک کار و کاسبی موفق، پر پول و آینده دار را خیلی ها در ذهن می پروانند، اما تعداد کمی می توانند آن را با چشمان خود ببینند.باید توجه داشت که هیچ رمز و رازی در کار نیست. هیچ چیزی هم ارزان، شانسی و اتفاقی به دست نمی آید.عملکرد موفق ترین و قدرتمند ترین شرکت های تولیدی و خدماتی داخل و خارج از کشور را که بررسی کنیم، متوجه می شویم آنهایی که گوی و میدان را از رقبا ربوده اند بیشتر فکر کرده اند، بیشتر تخیل دارند و شاید در یک گام بیشتر به فکر مشتری بوده اند تا به فکر پول در آوردن.

در واقع اصل اولیه برای این افراد جلب اعتماد مشتری است. آنها نیاز مشتری را می شناسند و با محصولات یا خدمات خود آن نیاز را به سرعت و به گونه ای حرفه ای بر آورد می کنند. در این میان خلاقیت و نو آوری فاکتوری است که انها همیشه مد نظر دارند و برای هر کاری که انجام می دهند نیز همیشه دلیلی محکم و میشتری پسند دارند. در واقع ایجاد اطمینان در مشتری و جلب اعتماد او سخت ترین کار برای کسانی است که کالا یا خدماتی را برای عرضه در بازار ارائه می دهند. در یک روز بهاری با مهدی یوسفی فرد مدیر عامل نوین چرم به گفت وگو نشسته ایم که از نظرتان می گذرد:

 

نوین چرم چگونه متولد شد ؟

به واسطه شغل پدرم که در قدیم به شغل شریف قصابی مشغول بود با پوست و دام آشنا شدم، علاقه ام به کسب و کار مرا به سمت تولید کشاند و در سال 70 یک کارگاه کوچک کمربندسازی را بایکی از دوستانم  راه انداختم که می توان گفت بحث جدی تولید برای من از همان زمان آغاز شد. سال 75 اولین فروشکاه  چرمی را دایر کردیم تا سال 82  سه الی  چهار  فروشگاه داشتیم. سال 82 موج  سمینارها و کنفرانس های برند درایران خیلی داغ شد و در آن زمان  به این نتیجه رسیدیم فروشگاه ها را با یک نام واحد ثبت و وارد بازار شویم و فصل جدیدی  از فعالیت های خود را آغاز کنیم و در سال 82 نوین چرم در سازمان مالکیت های صنعتی ثبت و فصل جدیدی در تولید محصولات چرمی برای ما شروع شد. هدف من از همان ابتدا فقط به این دلیل بود که ایرانی ها را شایسته بهترین ها می دانم، خلأ محصولات بی کیفیت در ایران کاملا حس می شد و به خواست خدا ما در زمان مناسبی وارد بازار شدیم. و با آوردن طرح های جدید و متناسب با فرهنگ مان محصولاتی را تولید کنیم که شایسته جوانان ایرانی و مردم است.

چرا نوین چرم؟

نوین را از این منظر انتخاب کردیم  که عصر جدید عصر کامپیوتر و انترنت و دنیا هم شده یک دهکده جهانی و ذائقه مشتری هم به شدت در حال تغییر است به خاطر این نوین را انتخاب کردیم چون سنخیت دارد با کارهای جدیدی که می کنیم چرم هم ماهیتا خود ما به آن علاقه مند هستیم  و اسم نوین چرم این گونه متولد شد.به این ترتیب در حال پیشرفت و جزو یکصد برند برتر ایران هستیم.

با چه میزان سرمایه کار را شروع کردید؟

وقتی تصمیم به راه اندازی یک تولیدی را گرفتم   یک ضبط دو کاسته داشتم آن را فروختم به قیمت  23 هزار و 500 تومان  و این سرمایه  اولیه من شد برای شروع یک کسب و کار.اما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای شروع هر کاری در کنار سرمایه باید عشق و علاقه و پشتکار نیز چاشنی آن شود تا به آن هدفی که مدنظر دارید برسید چرا که  لازمه اصلی راه اندازی یک کسب و کار موفق  است و اگر نباشد این مولفه ها به نتیجه نخواهید رسید.

برخی جوانان معتقدند تنها راه رسیدن به موفقیت پول و سرمایه است نظر شما چیست ؟

من در جواب به این افراد می گویم  که اولین و مهم ترین عامل موفقیت پشتکار و خلاقیت است و پول و سرمایه در مرحله های بعدی لازم است اما اگر پشتکار و خلاقیت نداشته باشیم سرمایه به هیچ کار ما نمی آید. موفقیت یعنی اثرگذاری، کسی موفق است که به حساب بانکی اش توجه نکند و به این موضوع نگاه کند که کاری که انجام می دهد تا چه حد موثر و ماندگار است.

بیشتر توضیح دهید؟

اگر هدف  نداشته باشیم با وجود سرمایه کلان  نه تنها نمی توان به نتیجه مطلوب رسید بلکه سرمایه ای هم که داریم از دست خواهد رفت  .زمانی سرمایه به درد می خورد که مطمئن باشیم این کسب و کاری را که می خواهیم گسترش و توسعه دهیم در ابعاد  کوچک جواب داده باشد اگر در مقیاس کوچک و از منظر بازار کسب و کار نمره نگرفته باشد هرچی تولید کنید به نظر من اتلاف وقت است باید پروژه ها درابتدا در ابعاد کوچک شروع کنیم تا بازخورد آن از بازار را دریافت کنید اگر سفارش های دوم و سوم و... درخواست شد آن وقت متوجه خواهید شد که این کار قطعا به ثمر خواهد نشست  باید با حداقل ها کار را شروع ،چکش کاری کنیم  بعد به جذب سرمایه و دریافت وام از بانک ها اقدام کنیم.

در مواردی شاهد این هستیم که برخی کسب و کارها به سرانجام نمی رسد با وجود اینکه هم از سرمایه کافی برخوردارهستند و هم هدف دارند  شما به عنوان یک کارآفرین که توانسته یک کسب و کار موفق را راه اندازی کند علت را در چه می بینید؟

اکثر کسب و کارهایی که  به سرانجام نمی رسد به دلیل این است که تصویر دقیق از این کسب و کار ندارند و هیجانی و بدون اینکه اطلاعاتی از بازار داشته باشند، وارد کار می شوند باید توجه داشت اگر قبل از اجرا و راه اندازی یک کسب و کار،  کار کارشناسی صورت نگیرد و تیم تحقیق و توسعه در بازار خوب عمل نکرده باشد هر فعالیت تولیدی که باشد شکست خواهد خورد. اگر هم می بینیم برخی با وجود اینکه سرمایه دارند اما موفق نمی شوند علت آن این است که بدون برنامه وارد کار می شوند.

یکی از دغدغه های برندهای داخلی همواره حضور در مراکز خرید و مجتمع های تجاری معتبر بوده است و علت آن، عدم اعتماد صاحبان و سرمایه گذاران مراکز خرید به برندهای داخلی است. آیا اتفاقات خوبی که در چند سال اخیر برای تولیدات داخلی رخ داده است توانسته است حجم این دغدغه مهم را کاهش دهد و نگاه مراکز خرید را به برندهای داخلی مثبت کند؟

این دقیقاً یکی از نتایج خشنودکننده ارتقای کیفیت و تولیدات و خدمات برندهای ایرانی بوده است؛ بسیاری از صاحبان مراکز خرید حاضر بودند حتی نمایندگی های جعلی و غیررسمی برندهای خارجی را در مرکز خود بپذیرند اما مجبور نشوند به برند ایرانی فضایی بدهند. اما امروز می بینیم که این رویکرد تغییر یافته و دیوار بی اعتمادی بلندی که میان مراکز خرید و برندهای داخلی قرار داشت فروریخته و جای خود را به یک مسیر سبز داده است.

 

 خدمات پس از فروش از مباحثی است که همیشه در ارائه هر کالا مورد نظر است اما در برخی مواقع  شاهد این هستیم که حقوق مشتریان از سوی برخی تولید کنندگان نادیده گرفته می شود نگاه شما به مشتریان چگونه است؟

انگلیسی ها می گویند مشتری پادشاه و هندی ها می گویند مشتری خدا. مشتری اگر نباشد ما یک گام هم نمی توانیم برداریم .بنابراین قطعا اگر کسی  هدفش این باشد که کسب و کار خودرا توسعه دهد بدون اینکه درک درستی از مشتری داشته باشد موفق نخواهد شد قطعا اگر فردی نیز در کسب و کاری موفق شده باشد برای مشتریان خود برنامه داشته اند و آنها بدون هدف برای مشتریان گامی برنداشته اند و مشتری را در تمامی مراحل چه در قیمت گذاری چه بازار یابی را ناظر اعمال خودشان دانسته اند.اگر نوین چرم توانسته یک موفقیتی رو کسب کند قطعا جایگاه مشتری را جایگاه رفیعی دیده و باید توجه داشت برای مفقیت هر کسب و کاری قطعا مشتری تعیین کننده است.

ما برای حفظ حقوق مشتریان خود باشگاه مشتریان نوین چرم را راه اندازی کرده ایم به طوری که در حال حاضر 200 هزار نفر عضو دارد به طوری که هرکس برای اولین بار وارد یکی از شعبه های ما شود کارتی به او داده می شود به عنوان باشگاه مشتریان نوین چرم و هربار 10 درصد از خرید خود را  در این کارت پس انداز می کند که برای خریدهای بعدی خود می تواند از آن استفاده کند. خدمات بعدی این است که اخبار نوین چرم به وسیله پیامک به آنها اطلاع رسانی خواهد شد. یکی از اتفاقات جالب و موثر برای ما همین باشگاه مشتریان است که تقریبا 160 هزار نفر در آن عضو هستند و این گنجینه برای ما بسیار ارزشمند و تمام تلاش ما نگه داشتن این سرمایه و گنجینه است زیرا جذب مشتری های جدید 10 برابر پرهزینه تر از حفظ مشتریان قدیم است و به همین دلیل ما برای مشتریان ثابت خود همیشه برنامه ریزی و برنامه های بلندمدت داریم.

قانون بهبود فضای کسب و کاردوسالی است که به تصویب رسیده است تا چه میزان این قانون توانسته موفق باشد؟

در حقیقت تفکر حداقل در 80سال گذشته  نگاه مدیریت کلان کشور تفکر تولید محور نبوده است همه دولت ها و نمایندگان  نگاهشان بازرگانی بوده تا نگاه تولید محور و اگر نتوانیم این تفکر را تغییردهیم تولید موفق نخواهد بود  و کشورهایی موفق هستند  که تولید محور اصلی اقتصاد کشورشان بوده و متاسفانه به دلیل وابستگی کشور به درآمدهای نفتی نتوانسته ایم موفقیتی در تولید بدست آوریم . اگر کشور های حاشیه خلیج فارس به دلیل داشتن نفت موفق بوده اند به این دلیل است که از درآمدهای نفتی خود آمده اند  نیامده حقوق و دستمزد پرداخت کند بلکه  توریسم را توسعه داده اند و به نوعی کار و اشتغال ایجاد و کارهای زیر بنایی کرده اند.

به نظر تفکر کشور تولید محور نیست و این خود آسیب بسیاری به کشور وارد کرده باید نگاه مدیران و مسئولان تغییر کند.  شعار تولید می دهیم اما کمترین بها را به آن می دهیم .

حضور یک وکیل تا چه میزان می تواند در رونق و توسعه یک کسب و کار سهیم باشد ؟

حضور وکیل  نه تنها در خانواده ها بلکه در سازمان ها نیز جایگاه خود را چند سالی است پیدا کرده است  وقتی می خواهیم قرارداد ببندیم قطعا یک وکیل می تواند با حضور خودش یک سازمان یا یک کسب و کار را از ورشکستگی و نابودی نجات دهد ، بنابراین به نظر من هر ایرانی یک وکیل داشته باشد دادگاه نمی رود .مانند برخی کشورها ومی توان گفت وکیل یک جایگاه ویژه ای دارد  و چند سالی نیز حضور آنها پررنگ تر شده است.

0 نظر برای “ موفقیت فقط رسیدن به پول نیست، موفقیت یعنی اثرگذاری

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *