صفحه اصلی / خبرخوان / تایید لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری

تایید لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری


شورای نگهبان لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.

لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب جلسه مورخ بیستم اردیبهشت ماه یک‌هزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 1394/02/23 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.


کدخدایی:
در زمینه منابع مالی انتخابات نیازمند قانون گذاری هستیم 

سخنگوی سابق شورای نگهبان اظهار کرد: کم و کیف حقوقی شفاف سازی منابع مالی نمایندگان در جریان انتخابات برای عموم مردم مسئله ای مهم محسوب می شود.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی سابق شورای نگهبان، مسئله شفافیت سازی  در منابع مالی انتخابات را از نظر حقوقی برسی کرد و گفت:  انتظار اولیه این است ، مقاماتی که از سوی مردم برای پست های مختلف چه مجلس و چه ریاست جمهوری و شوراها انتخاب می شوند  باید  دارای  یک مسیر صحیح  انتخابات باشند.
وی در ادامه گفت:علاوه بر صلاحیت های عمومی که افراد دارا هستند  و مردم می توانند نسبت به آن ها اعتماد داشته باشند، عمکرد و رفتار نمایندگان هم در مسیر انتخابات صحیح و باید تابع قانون باشد. طبیعتا یکی از نقاطی که معمولا آسیپ پذیر ترین نقطه در انتخابات محسوب می شود این است که ثروت ها و پول هایی وارد انتخابات می شود که منشا آنها دارای تردید می باشد و صحیح نیستند.
عضو سابق حقوقی شواری نگهبان افزود: اگر ما بتوانیم نظامی را تعریف بکنیم  و در راس نظام انتخابات مان روش هایی را ابداع کنیم که این ها منجر به  شفافیت بیشتر مالی نامزدها در همه انتخابات مختلف باشد، طبیعتا اعتماد مردم هم بیشتر می شود  و در نتیجه افرادی انتخاب می شوند که  از مسیر های صحیح و قانونی و مورد اعتماد  مردم برگزیده شدند.  همچنین این نکته منجر به اعتماد بیشتر مردم نسبت به آن نهاد مربوطه می شود. لذا قانون گذاران ما باید در هر مرحله و مقطعی بتوانند روش هایی را برای شفافیت در فعالیت های مادی انتخابات داشته باشند تا بتوانند وضعیت موجود را بهبود بخشند.
کدخدایی در پایان در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه چه ارگان و یا نهادی در تسریع این امر می تواند کمک بیشتری کند گفت: در درجه اول نیازمند قانون گذاری است که باید خود مجلس و نهاد های قانون گذار به فکر باشند و در مرحله  دوم هم باید دستگاه هایی که مسئولیت اجرای این قوانین را بر عهده دارند آن را اجرا کنند. اگر قانون چنین چیزی تصویب کند شورای نگهابان هم به نوبه خود در اجرای کردن این قانون نقش به سزایی خواهد داشت.


نظر شورای نگهبان درباره طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس 
شورای نگهبان نظر خود را در مورد طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. 
طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مصوب جلسه مورخ سی‌ام فروردین ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به شرح زیر اعلام می‌شود: 

1- در ماده 2 موضوع الحاق ماده 145 مکرر، نظر به این که منظور از نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان روشن نیست و همچنین مشخص نیست آیا حضور نمایندگان مذکور الزام‌آور است یا خیر؟ ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. 

2- اطلاق ماده 8 موضوع الحاق ماده 154 مکرر، با توجه به تبصره 2 ماده 145، نسبت به مواردی که مصوبه به تصویب کمیسیون نرسد و یا نظر مخالف و موافق در مورد جزء جزء و نیز پیشنهادات نمایندگان استماع نشود، اشکال دارد. به علاوه نظر به اینکه از اصول متعدد قانون اساسی شورائی بودن امور مجلس استفاده می‌شود، لازم است رأی‌گیری در خصوص هر یک از مواد و اجزاء طرح یا لایحه به صورت انحلالی انجام گیرد. همچنین در مواردی که طرح یا لایحه شامل مواد و اجزاء متعدد کثیری می‌باشد، تصویب مجموعی و کل آن با عنایت به تعداد مخالفین و موافقین و زمان مقرر برای آنان از این جهت نیز واجد اشکال می‌باشد. مضافاً از آنجا که مستفاد از اصول قانون اساسی مربوط به شورای نگهبان، این شورا موظف است عدم مغایرت هر یک از قوانین را پس از تطبیق جزء جزء آنها به صورت انحلالی با شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد، اطلاق آن در مواردی که در مهلت مقرر بررسی و اظهارنظر به نحو مذکور امکان پذیر نباشد، مغایر قانون اساسی است.


اعلام نتایج آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه 
نتایج آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه که در سال 93 برگزار شده بود اعلام شد. 
نتایج آزمون کارشناسان رسمی مرکز مشاوران حقوقی، وکلا‌ و کارشناسان قوه قضاییه اعلام شد و این نتایج بر روی سایت www.23055.ir قابل مشاهده است. 
آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال 93، جمعه - 3 بهمن ماه - در 24 حوزه امتحانی به صورت متمرکز در تهران برگزار شد.

0 نظر برای “ تایید لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون مدیریت خدمات کشوری

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *