صفحه اصلی / خبرخوان / از ارائه لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی تا پیگیری وضعیت زنان کارتن‌خواب باردار

از ارائه لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی تا پیگیری وضعیت زنان کارتن‌خواب باردار


اقدامات معاونت امور زنان درباره کاهش آسیب‌های اجتماعی؛

 

آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص در حوزه زنان معضلی نیست که بتوان از کنار آن به‌راحتی گذشت، مقوله‌ای که گریبان خانواده را نیز می گیرد.

معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در دولت یازدهم برای حل این معضلات، در قالب پیشنهادها و طرح‌هایی مانند ارایه لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی و پیگیری ساماندهی وضعیت زنان کارتن خواب به این موضوع پرداخته است.

در این راستا چندی پیش شهیندخت مولاوردی، به امضای تفاهمنامه ای برای حمایت بیشتر از زنان سرپرست خانوار برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی احتمالی اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد تا در سال‌های آینده بتوان اعتبارات مورد نیاز برای این حوزه را بطور کامل تامین کرد.

 

شناسایی بیش از دو میلیون و 563 هزار زن سرپرست خانوار در کشور

 

به گفته معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بیش از دو میلیون و 563 هزار زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شده اند که بسیاری از این افراد مهارتهای لازم و پشتوانه کافی برای تامین نیازهای مالی افراد تحت پوشش خود را ندارند. علاوه بر مسایل و مشکلات اقتصادی، بخش عمده ای از مشکلات این گروه از زنان معطوف به مسایل فردی، روانی و ارتباطی است که در حیطه مسئولیت ها و تعاریف حرفه مددکاری می گنجد.

مولاوردی معتقد است: در همه جوامع زنان جزو نخستین قربانیان بسیاری از آسیب ها و انحرافات اجتماعی اند و از این منظر زنان آسیب دیده در جامعه ما نیز از اصلی ترین مخاطبان حرفه مددکاری هستند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که روز به روز به سمتی حرکت کنیم که از جمعیت مددجوی کشور کاسته و به مددکاران ما افزوده شود تا حمایتگری و خدمت رسانی بیشتری به مددجویان واقعی که هنوز نتوانسته اند از این حیطه آسیبهای اجتماعی خارج شوند، ارائه شود.

 

تفاهم‌نامه هایی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی زنان

 

بر همین اساس، معاونت امور زنان و خانواده درصدد ارائه تفاهم نامه هایی برآمد که منظور از آن پیشگیری از تمامی آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص در حوزه زنان بود که شامل تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی در محور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با موضوع ساماندهی وضعیت زنان در سکونتگاه‌های غیر رسمی و تفاهمنامه همکاری با دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در محور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با موضوع انجام فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی درباره آسیب‌های اجتماعی زنان می‌شود.

این معاونت همچنین طرح‌هایی در جهت توان‌افزایی زنان و خانواده داشته است که از جمله آن‌ها به طرح حمایت از طرح‌های مشاوره ای،تربیتی،فرهنگی مرتبط با امور زنان و خانواده از طریق شناسایی آسیب‌ها و تعیین امکانات مورد نیاز جهت ارایه خدمات راهنمایی و مشاوره ای به دانش آموزان دختر در معرض خطر در 8 استان ، تهیه اطلس شیوع انواع آسیب های روانی- اجتماعی دانش آموزان دختر به تفکیک مناطق جغرافیائی تحت پوشش ، طرح حمایت از برنامه‌های آموزشی و طرح‌های فرهنگی برای تعمیق باورهای دینی و تحکیم و پویایی خانواده در قالب آموزش مهارت‌های زندگی به دختران دانش آموز کم‌توان ذهنی دوره ابتدایی و ارایه آموزشهای مرتبط به والدین دارای فرزند کم‌توان ذهنی در 7 استان کشور اشاره کرد که در قالب موافقتنامه با وزارت آموزش و پرورش به امضا رسید.

حمایت از طرح‌های مشاوره ای، تربیتی، فرهنگی مرتبط با امور زنان و خانواده در قالب ارایه مشاوره خانواده در دادگاه‌های خانواده استان چهار محال و بختیاری با نظارت ریاست کل دادگستری استان ، ارائه لایحه مرجع ملی صیانت و حمایت از زنان در برابر خشونت به هیات دولت، پیشنهاد ایجاد مرجع ملی پیشگیری از قاچاق انسان بویژه زنان و کودکان به رییس جمهور و پیشنهاد اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان به معاونت حقوقی قوه قضائیه از دیگر اقدامات انجام شده است.

پیشنهاد تعیین مجازات های جایگزین برای زنان زندانی در حوزه اعتیاد و مواد مخدر با محکومیت کمتر از 91 روز با همکاری ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر، سازمان زندان‌ها و وزارت دادگستری، پیشنهاد تشکیل کارگروه حمایت اجتماعی از زنان بهبودیافته از اعتیاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماع، درخواست تخصیص اعتبار خاص برای درمان قربانیان اسیدپاشی، ارائه لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی، پیگیری ساماندهی وضعیت زنان کارتن‌خواب باردار در تهران از طریق دستگاههای ذیربط و عضویت در کارگروه آسیب های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان و انعکاس موارد مرتبط با زنان و خانواده سایر اقداماتی بوده است که معاونت امور زنان و خانواده در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام داده است.

معاونت امور زنان در حالی به کاهش آسیب‌های اجتماعی ورود کرده است که مشکلات و مسایل عدیده و پیچیده ای که گریبانگیر افراد، خانواده ها و گروه های مختلف در جوامع بزرگ و کوچک می شود، بسیاری از افراد را نیازمند دریافت حمایت از جانب سازمان های رسمی و غیررسمی می‌کند.

0 نظر برای “ از ارائه لایحه تشدید مجازات اسیدپاشی تا پیگیری وضعیت زنان کارتن‌خواب باردار

منتظر نظرات شما هستیم

نگران نباشید، ایمیل شما منتشر نمیشود. *